Mačji svet

Kronična bolečina pri mačkah

V grobem delimo bolečino na akutno in kronično. Mačke zaradi različnega značaja bolečino zelo različno izražajo. Kako vemo, da mačko pesti kronična bolečina?

»Kronična bolečina je prisotna dlje časa in jo še težje opazimo. Mačke lahko spremenijo obnašanje, kar pripisujemo staranju, vendar običajno slabo vpliva na medsebojni odnos med lastnikom in mačko. Ocenjuje se, da je zelo veliko kronične bolečine pri mačkah spregledane in jih veliko tiho trpi. Pri oceni bolečine je bistven opis lastnika, ki opazuje dnevno rutino mačke,« nam pove sogovornica,  Andreja Kastelic Hrček, dr. vet. med.

Nekaj primerov kronične bolečine:

  • degenerativna bolezen sklepov je eden glavnih vzrokov za kronično bolečino in je lahko prisotna pri 60–90 % starejših mačk. Običajno se mačka manj giblje, manj skače, manj se tudi neguje. Ob božanju bolečega predela pokaže nelagodje ali celo agresijo;
  • rakave bolezni. Nekateri tumorji so zelo boleči, kar vemo predvsem iz medicine ljudi, kjer opisujejo, da 70 % bolnikov z napredovanim rakavim obolenjem trpi bolečine;
  • bolezni ustne votline in zob. Skoraj vse odrasle mačke imajo določeno stopnjo obolenj v ustni votlini (vnetje dlesni, paradontalna bolezen) in veliko procesov je bolečih, vendar pogosto spregledanih, dokler mačka ne zavrača hrane. Pomembno je, da lastnik skupaj z veterinarjem redno spremlja zdravstveno stanje ustne votlnine mačk. Mačke tudi brez zob popolnoma normalno funkcionirajo, pomembno je, da ne trpijo bolečine.

Zdravljenje bolečine

Pri mačkah se bolečino zdravi z multimodalnim prisotopom, kar pomeni, da se proti bolečini ukrepa na več načinov – s protibolečinskimi zdravili v različnih dozah in kombinacijah, pri degenerativni bolezni sklepov je pomembna primerna telesna teža, pogosto pa se priporočajo tudi laserske terapije, akupunkture in fizioterapije.

Pomembno!

»Presnova protibolečinskih zdravil pri mačkah je drugačna kot pri psih in ljudeh, zato je pomembno, da lastniki nikoli ne odločajo o zdravljenju bolečine sami z zdravili za ljudi ali pse, ker je to lahko smrtno nevarno za mačko (npr. paracetamol)! Na srečo imamo v veterini širok spekter veterinarskih protibolečinskih zdravil, ki so dostopna na slovenskem trgu in nekatera tudi prilagojena lažjemu apliciranju mačkam (npr. kot sirup, okusne tablete, obliži). Zdravljenje bolečine je zelo pomembno za dobrobit živali. Ozaveščenost tako lastnikov kot veterinarjev kot tudi dostopnost zdravil je čedalje večja, tako da ni razloga, da bi živali trpele. Skoraj vsak kirurški poseg tudi zahteva še dodatno protibolečinsko terapijo nekaj časa po posegu, zato naj to lastniki zahtevajo od svojega veterinarja. Kakovost veterinarskih storitev lahko ocenite po tem, koliko poudarka veterinar nameni zdravljenju bolečine po posegu.«

Špela Šimenc v sodelovanju z Andrejo Kastelic Hrček, dr. vet. med

error: Kopiranje teksta ni mogoče.