Popuščanje srca je tudi pri psih precej pogosto stanje. Velikokrat so psi začetne znake sposobni kompenzirati dlje časa, da stanje že napreduje.
Lahko se zgodi, da celo nekaj let pes ne pokaže, da je z njim karkoli narobe. Kakšni so lahko prvi znaki srčnega popuščanja, si preberite tukaj.
Ko pa popuščanje srca napreduje, se pri psu pojavijo še drugi bolezenski znaki, kot so zmanjšan tek, hitro dihanje, otekanje trebuha in izguba telesne teže.
Ker srce ni več sposobno učinkovito prečrpavati krvi, začne kri zastajati v pljučih, jetrih in drugih organih ter v nogah. Zvišan krvni tlak v venah povzroči, da začne iz njih v pljuča in trebušno votlino izhajati tekočina. V pljučih nabrana tekočina je tista, ki povzroča kašljanje. Hitro nabiranje tekočine v drobnih dihalnih poteh lahko povzroči, da pes izkašlja rdečo penasto tekočino, kar kaže na tako imenovan pljučni edem. Pljučni edem kaže na to, da je začela popuščati leva polovica srca. Leva polovica srca namreč iz pljuč črpa s kisikom bogato kri in jo pošilja po telesu. Ko ta polovica srca dela manj učinkovito, pred njo, v pljučih, torej, začne zastajati kri.
Desna polovica srca pa je tista, ki sprejema kri iz telesa in jo pošilja v pljuča, kjer se obogati s kisikom. Ko začne popuščati desna polovica srca, začne kri zastajati po telesu. Zato začne takrat tekočina izhajati v trebušno votlino in nastane stanje, ki ga imenujemo trebušna vodenica (ascites). Takrat se trebuh značilno razširi kot balon. Temu se lahko pridruži tudi otekanje nog. Nabiranje tekočine znotraj pljučne votline (ne v pljučih, temveč v prostoru okoli pljuč) se lahko pojavi tudi pri popuščanju desne polovice srca.
V kasnejših fazah kongestivnega popuščanja srca pes sedi z razširjenimi komolci in iztegnjenim vratom. Dihanje je naporno. Srčni utrip je pohitren, šibek in velikokrat nepravilen. Sluznica jezika in dlesni so modrikasto sive in na otip hladne. Preko prsnega koša se lahko čuti drhtenje. Ob stresu ali vznemirjenju lahko nastopi tudi nezavest.
Objavljeno v reviji Moj pes, članek avtorja Boštjana Vidica, dr. vet. med