Aktualno

Nova raziskava: Pasji iztrebki škodljivi za naravne rezervate

Prekomerno gnojenje z dušikom in fosforjem zmanjšuje biotsko raznovrstnost. In to je razlog, da so pasji iztrebki za krhke ekosisteme škodljivi.

Raziskovalci so šteli pse 18 mesecev v štirih naravnih rezervatih na obrobju Genta v Belgiji in dnevno našteli več kot 1600 psov. Prišli so do zaključka, da psi s svojimi izločki na dnevnih sprehodih letno izločijo približno 11 kilogramov dušika in pet kilogramov fosforja na hektar.

To pa je, kot so dejali, primerljivo stopnji onesnaženja, ki ga povzročajo kmetijstvo, industrija in promet, ki se giblje od 5 kg do 25 kg dušika.

Pomembno je pobiranje pasjih iztrebkov

Številni sprehajalci psov po opažanjih raziskovalcev menijo, da iztrebki štirinožnih prijateljev niso škodljivi za okolje in da se bodo razgradili ter pognojili prst. Vendar ni tako, saj je večina ekosistemov naravno okolje z nizko vsebnostjo hranil in prekomerno gnojenje zmanjšuje biotsko raznovrstnost.

Zaščitene rastline in občutljivi habitati

Rob Stoneman, direktor za obnovo krajine pri The Wildlife Trusts v Združenem kraljestvu, je za The Guardian dejal: »Naravni rezervati so posebna mesta za ohranjanje narave, kjer so zaščitene rastline in prostoživeče živali ter občutljivi habitati. Seveda je iztrebek del narave, a pasji iztrebek vsebuje hranila, ki lahko škodijo ranljivim habitatom. Zato kjer koli sprehajate svojega psa, je pomembno, da njegove iztrebke poberete s PVC-vrečko, jo zavežete in odvržete v zabojnik za mešane komunalne odpadke, da zagotovite stalno zaščito teh naravnih območij, v katerih lahko vsi uživamo.« Tudi na travnikih.

Nič pa sicer ni bilo govora o odpadkih in vrečkah …

PREBERITE TUDI

Zakaj nikjer več ni videti belih pasjih kakcev?

 

error: Kopiranje teksta ni mogoče.