Promo Zdravje & nega

Poslovite se od bolh in klopov: vodnik za zaščito vašega psa!

Bolhe ter klopi niso le neprijetni za vaše ljubljenčke, ampak lahko prenašajo tudi različne bolezni. Da bi zagotovili zdravje in dobro počutje vašega psa, je pomembno, da sprejmete ustrezne ukrepe za zaščito pred temi nadležnimi in izmikajočimi se zajedalci.

Tukaj je celovit vodnik, kako se znebiti bolh in klopov ter preprečiti njihovo ponovno pojavljanje.

Zaščita vašega psa pred bolhami in klopi zahteva kombinacijo preventivnih ukrepov, redne nege in uporabe ustreznih izdelkov. S temi koraki boste poskrbeli, da bo vaš pes zdrav in srečen, brez nadležnih zajedalcev, skozi vse dni v letu.

Redno preverjanje in nega

  • Redni pregledi: vedno, ko se vaš pes vrne s sprehoda, še posebej iz območij z visoko travo ali gozdnatih predelov, ga natančno preglejte in preverite, če je morda s sabo prinesel tudi nepovabljene goste (bolhe in klope).
  • Česanje: uporabite električni glavnik za zajedalce, da prečesate dlako vašega psa in odstranite morebitne bolhe in klope. Posebno pozornost posvetite predelom okoli ušes, vrata, trebuha in repa.
  • Kopanje: redno kopajte psa z nežnim insekticidnim šamponom, ki je namenjen intenzivnemu čiščenju ter hkratnemu odstranjevanju bolh. Bodite pozorni na izdelke, ki so varni za uporabo na živalih [1].

Preventivni izdelki

  • Ovratnice proti bolham in klopom: ovratnice, ki vsebujejo insekticide, lahko zagotovijo dolgotrajno zaščito. Preverite, ali je ovratnica primerna za velikost in težo vašega psa.
  • Kožni nanos: kapljice za lokalno uporabo, ki se nanašajo na kožo med lopaticama, nudijo učinkovit način za preprečevanje razvoja bolh in klopov ter drugih zajedalcev.
  • Tablete: nekatere tablete, ki se dobijo samoplačniško (primer: Adtab), učinkovito preprečijo infestacijo bolh in klopov ter drugih zajedalcev [2].

Domača zaščita

  • Čiščenje doma: redno sesajte preproge, počistite pohištvo in druge površine, kjer se vaš pes pogosto zadržuje. Ne pozabite očistiti tudi pasje postelje.
  • Pranje posteljnine: pasjo posteljnino redno perite pri visokih temperaturah z namenom, da uničite morebitne bolhe in jajčeca.
  • Tretiranje okolice: razmislite o uporabi insekticidov ali naravnih sredstev za tretiranje zunanjih površin, kot so dvorišča in vrtovi.

Naravna sredstva

Eterična olja: nekatera eterična olja, kot so olje sivke, evkaliptusa ali čajevca, lahko pomagajo pri odganjanju bolh. Ob uporabi tovrstnih olj bodite previdni, saj so lahko nekatera olja za pse tudi neprijetna oziroma strupena. Vedno jih redčite v inertnem olju in se glede uporabe dodatno posvetujte tudi z veterinarjem.

Rastline: sajenje rastlin, kot so rožmarin, sivka in meta okoli vašega dvorišča, lahko pomaga pri odganjanju bolh in klopov [3][4].

Veterinarska oskrba

Redni obiski pri veterinarju: redni veterinarski pregledi so ključnega pomena za zdravje vašega psa. Veterinar vam lahko svetuje glede najučinkovitejših načinov za preprečevanje infestacij bolh in klopov ter predpiše ustrezna zdravila.

Cepiva in zdravila: obstajajo cepiva proti določenim boleznim, ki jih prenašajo klopi, kot je denimo tudi borelioza. Prav tako lahko veterinar predpiše zdravila za zdravljenje infestacij bolh in klopov [5].

Poskrbite za neškodljive načine za zaščito vašega ljubljenčka

Obstajajo snovi, ki so sicer dovoljene za uporabo pri hišnih ljubljenčkih, so pa lahko ob dolgotrajni rabi povezane z resnimi zdravstvenimi težavami pri ljudeh. Tudi hišni ljubljenčki so tisti, katerih zdravje na račun tovrstnih substanc v izdelkih lahko trpi. To se kaže kot draženje kože, nevrološke težave, prebavne motnje ali celo odpoved organov.

Upoštevajte nekaj osnovnih smernic, da boste lažje prepoznali varnejše izdelke:

1. Ne zanašajte se na “drage” šampone

Šampon proti bolham in klopom se morda zdi varna možnost, vendar vedno preletite sestavine – morda lahko katera izmed njih povzroči neželeno reakcijo ali alergijo.

2. Izberite pravo formulo kožnega nanosa v obliki ampul glede na težo vašega ljubljenčka

Obstajajo občutljivosti, specifične za posamezno pasmo, zato je priporočen pogovor z veterinarjem, preden se odločite za določen izdelek.

3. Imejte v mislih tudi druge hišne ljubljenčke

Dve pogosti sestavini izdelkov proti bolham in klopom, permetrin in piretrin, sta za mačke strupeni.

4. Bodite previdni pri izdelkih proti klopom

Večina izdelkov, namenjenih odganjanju le-teh, vključuje zdravilne učinkovine z možnimi stranskimi učinki (fipronil, permetrin, piretrin ali imidakloprid).

5. Bodite previdni pri izbiri insekticidne ovratnice

Ti izdelki pogosto vsebujejo nekatere insekticide, vključno s tetraklorvinfosom, karbarilom in propoksurjem – pred uporabo preverite morebitne stranske učinke.

6. Prepoznajte nevarne sestavine

Izogibajte se izdelkom, ki vsebujejo sintetične neonikotinoide (kot sta imidakloprid in dinotefuran), ki so škodljivi za čebele in so lahko strupeni tudi za razvijajoče se možgane majhnih otrok.

7. Povprašajte o oralnih zdravljenjih proti bolham

Tablete z aktivnimi sestavinami lufenuron, nitenpiram ali spinosad so lahko najboljša možnost, tako za živali kot za ljudi.

[6]

Če morda potrebujete nasvet iz lekarne je to vsekakor mogoče – povežite se s farmacevtom Moja lekarne – Lukanc Majo mag. farm., ki vam bo svetovala glede veterinarskih tematik. Po potrebi pa v primeru kompleksnejših vprašanj pišite na: info@moja-lekarna.com.

Informacije predala: Lukanc Tanja mag. farm. 


Viri in reference

1. https://www.petmd.com/dog/how-prevent-and-get-rid-fleas-and-ticks-dogs
2. https://www.petmd.com/dog/general-health/how-choose-safest-flea-treatment-your-dog
3. https://gyalabs.com/blogs/essential-oils/best-essential-oils-for-fleas-or-ticks
4. https://www.fnp.com/article/5-plants-that-repel-ticks-and-fleas
5. https://vetsonparker.com.au/protecting-your-pet-with-vaccinations-and-flea-tick-prevention/
6. https://www.nrdc.org/stories/nontoxic-ways-protect-your-pet

error: Kopiranje teksta ni mogoče.