Raziskovalci so končno odkrili, zakaj se psi, ko so mokri, tako intenzivno otresajo, da pogosto poškropijo vse okoli sebe.
Glavni vzrok za to je, kot pravi znanstveni odgovor, poseben živčni receptor v koži sesalcev, imenovan C-LTMR, ki sproži refleksno otresanje, ko živali na koži začutijo drobne kapljice.
Ta receptor, ki zaznava zelo rahel dotik, pri psih, mačkah, miših in drugih kosmatih živalih aktivira otresanje ob stiku z vodo, kar jim pomaga hitro odstraniti vlago s kožuha.
Kakšna je vloga otresanja v razvoju?
Dawei Zhang in njegova ekipa s Harvarda so uporabili genetske metode, s katerimi so natančno določili receptorje, ki sprožajo ta refleks. Raziskava je pokazala, da se živali, kadar je receptor aktiven, tresejo na enaki frekvenci in s ponavljajočimi se gibi. Ko so znanstveniki mišim odstranili receptorje, so se le te tresle občutno manj, kar potrjuje ključno vlogo C-LTMR v tem vedenju.
C-LTMR receptorji imajo pomembno vlogo pri obrambi živali, saj jih ščitijo pred še tako rahlimi dražljaji, kot so paraziti in kapljice vode. Podobni receptorji pri ljudeh sicer povzročajo rahlo drgetanje ob lahnem dotiku vratu, vendar še ni jasno, ali gre za isto evolucijsko prilagoditev. Zhang meni, da je otresanje mokrih živali lahko evolucijski mehanizem, ki pomaga ohranjati kožuh suh in preprečuje izgubo toplote.
Neraziskano vprašanje
Ostaja pa še neraziskano vprašanje: zakaj se psi, kadar otresajo vodo, vedno približajo svojim lastnikom ali stojijo v njihovi bližini …