Čeprav je ksilitol lahko odlična alternativa sladkorju za ljudi, je za pse zelo strupen – tudi v majhnih količinah.
Ksilitol je sladkorni alkohol, ki se uporablja kot sladil, dodan je tudi npr. zobnim pastam, ustni vodici, zobnim nitkam, pršilom za nos, žvečilnim gumijem in različnim izdelkom za nego kože.
Ksilitol ni edini sladkorni alkohol, ki ga lahko najdemo v izdelkih. Včasih izdelki vsebujejo dodatne sladkorne alkohole, kot sta maltitol ali sorbitol, vendar ti sladkorni alkoholi nimajo enakih toksičnih učinkov na pse kot ksilitol.
Zakaj je ksilitol strupen za pse?
Psi so izjemno občutljivi na ksilitol. Zaužitje celo majhne količine lahko povzroči hitro povečanje sproščanja inzulina, kar povzroči zelo nenaden padec ravni sladkorja v krvi. Zaužitje večjih količin ksilitola lahko povzroči tudi poškodbe ali celo odpoved jeter pri psih.
Najpogostejši simptomi zastrupitve s ksilitolom pri psih so:
- bruhanje
- otopelost
- negotovost med hojo
- nezmožnost hoje
- tresenje
- epileptični napadi
Kako ukrepati, če pes zaužije ksilitol?
Če sumite, da je vaš pes zaužil ksilitol oz. veste, da ga je zaužil, ostanite mirni, vendar ukrepajte hitro.
Pokličite svojega veterinarja oz. dežurno veterinarsko ambulanto. Veterinarja bo zanimala teža psa, kdaj je prišlo do izpostavljenosti ksilitolu, kateri izdelek je zaužil in koliko ter ali vaš pes kaže znake zastrupitve s ksilitolom.
Zdravljenje zastrupitve s ksilitolom
Če je vaš pes zaužil toksični odmerek ksilitola, ga bo moral pregledati veterinar, ki lahko izzove bruhanje, da bi zmanjšal absorpcijo ksilitola. Spremlja lahko vrednosti glukoze in jetrnega encima v krvi. Če je pes zaužil dovolj ksilitola, da je povzročil poškodbo jeter, bo morda potreboval intenzivno nego in verjetno daljše bivanje v bolnišnici.
Zastrupitev s ksilitolom je lahko smrtonosna, če pes ne prejme zdravljenja. Če pa izpostavljenost ksilitolu odkrijete dovolj zgodaj in pes prejme zdravljenje, je običajno okrevanje uspešno.
Preprečevanje zastrupitev s ksilitolom pri psih
Zabeležite si vse izdelke v svojem domu, ki vsebujejo ksilitol in jih shranjujte na mestih, ki niso dosegljiva psu.
S svojim psom ne delite nobene hrane, ki vsebuje ksilitol, in poučite vse goste v vašem domu, da z vašim psom ne delijo ničesar, kar bi lahko bilo škodljivo. Če ostanete pozorni, lahko svojega psa zaščitite pred skritimi nevarnostmi, ki se skrivajo v vsakodnevnih izdelkih.
Vir: Pet MD
Preberite tudi: 7 nasvetov, da bodo prazniki varni in prijetni tudi za hišne ljubljenčke
7 nasvetov, da bodo prazniki varni in prijetni tudi za hišne ljubljenčke