Aktualno

14. aprila 1958 se je v Zemljino atmosfero vrnil Sputnik 2, psička Lajka ni preživela

Fotografija je simbolična, UI

3. novembra 1957 je Sputnik 2 šel na pot v vesolje, prvo plovilo s potnikom – psičko Lajko. Kaj se lahko še danes naučimo iz te zgodbe – in kaj se moramo?

Lajka je bila psička, ki je preden je bila izbrana za neprostovoljno astronavtko, živela na ulicah Moskve. Sledili so tedni šolanja za vesoljsko misijo, med drugim navajanje na vse manjše in manjše kletke. Ekipa jo je vzljubila in ji nadela številna imena, kot so Kodravka, Žučka in Limončica, ime Lajka pa se jo je prijelo po radijski oddaji, v kateri je bila izrazito vokalna.

Večer pred misijo jo je eden od raziskovalcev vzel k sebi domov, kjer se je igrala z otroki, tik pred odpravo pa je še drug raziskovalec prekršil protokol in ji na skrivaj ponudil njen zadnji obrok. Kasneje sta povedala, da sta želela narediti nekaj lepega za malo psičko. Preden so jo zaprli v plovilo, so jo vsi pozdravili s poljubčki.

Lajka je bila ljubljena. A Lajko so vseeno poslali v gotovo smrt. Sputnik 2 namreč ni bil načrtovan za vrnitev domov. Načrtovali so, da bodo Lajko po sedmih dneh, za katere so ji zagotovili hrano in kisik, na daljavo evtanizirali. A tudi to se ni zgodilo. Že med izstrelitvijo se je namreč raztrgala toplotna izolacija, zaradi česar se je kapsula hitro pregrela. Lajka je po nekaterih poročilih tako umrla v nekaj urah, po drugih pa šesti dan, ko ji je zmanjkalo kisika.

Lajka ni bila edina žrtev znanosti

Dolgo časa za tem so Lajko slavili, njena podoba pa je bila marsikje, kot junakinja, kot plemenita žrtev, celo v otroških slikanicah; večkrat je bil žalosten konec za psičko predstavljen na drugačen, celo izmišljen način. Še danes je marsikje prikazana kot nujna žrtev za znanost in napredek. A v resnici je doprinos znanosti tega, da so jo poslali v vesolje, vprašljiv.

Raziskovalci, ki so sodelovali v ekipi, so dejali, da je bil to vir trpljenja tudi zanje. Takrat so razmišljali, da je pes na plovilu prvi korak do človeka na plovilu, a, kot pravijo, dlje časa, kot je minilo od tega, bolj jim je žal. In da tega ne bi smeli narediti. Da se iz misije niso naučili dovolj, da bi upravičili, da je za to umrl pes.

A tudi danes številne živali, tudi pse, znanost uporablja na prav tako krut način. V raziskavah in farmacevtskih testiranjih, čeprav ti niso zagotovilo za delovanje na ljudeh. Trenutno je le v laboratorijih v ZDA okoli 60.000 psov, kot poročajo organizacije za živali.

Spoštovanje in razumevanje zgodbe o Lajki je zato še danes zelo pomembno. Krivda, ki jo občutijo mnogi ljudje ob njeni usodi, je aktualna tudi danes. Tudi danes imamo dolžnost, da izberemo drugo pot.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.
×