Praznični december je čas, ko imamo ljudje veliko opravkov in dogodkov pa tudi gostov in pojedin …
Je tudi čas, ki lahko vpliva na zdravje in zadovoljstvo naših psov in mačk. Veterinarji za PetMD so pripravili nekaj nasvetov za ta čas.
1. Darila za domače živali
Vse več ljudi obdaruje tudi svoje hišne ljubljenčke. Lepo je, da tudi pes ali mačka pod smrečico najdeta darilo zase. A imejte v mislih, da obiski morda ne bodo prinesli primernih daril za živali. Zato raje za vsa darilca za svoje kosmatince poskrbite sami, saj najbolje veste, kaj jih bo razveselilo – kaj pa ni primerno darilo zanje.
Primer: Pes, ki prežveči vsako igračo, naj ne prejme pliškota. Če ima pes kakšno alergijo, pozorno izbirajte praznične priboljške. Ko izbirate priboljške, imejte v mislih tudi velikost psa. Za pse, polne energije, izberite pametne igrače, za starejše pa je morda bolj primerno darilo ortopedska postelja, bo olajšala boleče sklepe med počitkom.
Tudi pri mačkah pazljivo izberite igračke, s katerimi jih pustite sami.
2. Če greste na izlet ali potovanje med prazniki …
… se pripravite v naprej. Boste psa ali mačko vzeli s seboj? Če ne, kdo bo skrbel za živali, ko vas ne bo doma? Vse to morate organizirati čimprej, da bo šlo vse po načrtih, po potrebi pa tudi dovolj zgodaj kupiti primeren transporter in drugo opremo, če tega še nimate.
3. Ko pridejo obiski …
Preden pridejo obiski, sploh če vaš pes ali mačka ni vajen obiskov, morate pripraviti prostor za varen umik. Predvsem mačke se znajo počutiti ogrožene, ko v vaš dom pridejo »tujci«, zato morajo že pred tem imeti skrivališče, kamor se lahko umaknejo pred hrupom. Poskrbite, da imajo v sobi, to je lahko spalnica ali klet – odvisno, kam se sami umaknejo – hrano, vodo, odbno posteljo … in mačke tudi mačji WC, ležišče ali hiško.
Če sta vaš pes ali mačka bolj družabna, pa opozorite svoje goste glede nevarnosti zaužitja določene hrane, saj nekateri v dobri veri delijo grižljaje kot priboljške za psa ali mačka.
4. Seniorčki
Starejši psi in mačke imajo svoje potrebe. Lahko jih vključite v praznike, a morate se zavedati, da ne zmorejo več tako in toliko kot so v svojih najboljših letih.
Mislite na njihovo udobje pri potovanju, spanju, dostopanju do npr. kavča, pa tudi na to, da ne morejo več tako dolgo zadržati, ko morajo na WC, lahko imajo tudi več težav z anksioznostjo, če spremenite prostor, pa imejte v mislih tudi njihovo potencialno slabšo orientacijo zaradi slabega vida.
Če imate urnik zdravil zanje in boste spremenili svoj urnik, vnesite spremembo postopoma.
Posebej pozorni bodite, če na obisk pridejo otroci, ki se naravno želijo igrati z živaljo – a starejše pse ali mačke lahko to preveč obremeni. Zanje je še posebej pomembno, da se lahko umaknejo v svoj prostor.
5. Pravočasno pripravite nujno pomoč
Veterinarji med prazniki ne delajo, zato pravočasno poskrbite, da imate kontakt dežurnih klinik oz. ste seznanjeni z urnikom vašega veterinarja. Založite se z dovolj zdravili, ki jih potrebuje vaš pes ali mačka – pa tudi z dovolj hrane.
Prav tako preverite, če imate doma vse potrebno za prvo pomoč, preventivno pa poskrbite, da se izognete pastem prazničnega časa, kot so npr. čokolada, alkohol, okraski, strupene rože …