Sprehajanje psa je za njegovo srečo ključnega pomena, to vemo vsi. Pa veste, da lahko v rutino sprehodov vnesete tudi nekaj svežine in s tem popestrite sprehod tako psu kot sebi?
Kako? Tako, da izmenjujete različne vrste sprehodov.
- Namenski sprehod – tak sprehod je ponavadi kratek in ima določen namen, npr., da pes opravi lulanje.
- Sprehod za moč – sprehod, ki poskrbi, da je pes vitalen, ima zdravo težo in ohranja moč, odlaša artritis in druge degenarativne bolezni sklepov. Tak sprehod naj bo na sporedu vsaj vsak tretji dan (še bolje vsak drugi) z intezivnostjo, ki psu pospeši utrip srca vsaj za 20 minut. Če pes ni v formi, začnemo z manj.
- Sprehod za um – večina psov na povodcih ne preživi dovolj časa na sprehodih, ki jim predstavljajo mentalno stimulacijo. Sprehod za um dovoljuje psu, da se ustavlja, voha, raziskuje, bere sporočila drugih psov in jih sam tudi pušča – v svojem ritmu. Psi svet najbolje spoznavajo preko voha.
- Vohljalni potep – gre za sprehod, ki ga vodi vaš pes, vi pa mu sledite. Povohlja lahko kar koli si zaželi. To je v bistvu nadgradnja sprehoda za um. Vse odločitve o tem, kam gresta in koliko raziskovanja bo namenil eni sledi, so na vohljalnem potepu od psa, ne od nas.
- Trening – sprehod, na katerem trenirata ali se učita oz. izpopolnjujeta manire hoje na povodcu, osnovne ukaze, interakcijo z drugimi psi – karkoli lahko opravita. Seveda, skupaj s priboljški. Šolanje psa namreč ni enkratna dejavnost, temveč naj traja celo življenje. Tako se vsakič še bolj povežeta, psu pa hkrati n dolgčas.
- Sprehod v neznano – menjava okolja je dobrodošla vsake toliko časa – tako za nas kot za pse. Sprehod v neznano je vsak sprehod, ki ne vodi po isti poti kot vsak dan. Novi razgledi, novi vonji, nova doživetja.
- Družabni sprehod, ki vključuje druge pse – če je vaš pes družaben in ima rad druge pse, se kdaj domenite in pojdite na sprehod v družbi. Tudi nam kdaj prija vadba s prijatelji.
- Sprehod z drugim sprehajalcem – vsak sprehaja psa malo drugače – več članov družine pomeni za psa več različnih sprehodov, poleg tega pa to omogoča vsakomur, da nekaj časa s psom prebije sam in se z njim še bolj poveže.
Raznolikost sprehodov bo poskrbela, da bo pes še bolj užival v njih – seveda pa je najpomembnejše, da ima pozornost lastnika. Zato odložimo telefon in druge motnje med sprehodom s psom in se osredotočimo na skupen sprehod.