Aktualno

Če ima vaš pes mikročip, še ne pomeni, da vas lahko prek njega kdo najde!

foto: adobestock
Kako pride do tega, da kljub temu, da ima najden pes čip, ne najdejo lastnikov?

Mikročipiranje in registracija sta storitvi, ki sta predpisani s strani Uprave za varno, hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (tudi cenovno) in mikročipiranja brez registracije po pravilih ne more biti.

»Veliko lastnikov živali domneva, da so njihovi podatki avtomatsko vnešeni v Centralni register hišnih živali (CRHŽ), ko je žival čipirana. Na žalost to ne drži vedno,« pravijo v Zavetišču Ljubljana, kjer velikokrat objavijo najdene pse z mikročipom, lastnika pa prek njega ne morejo najti.

Kako poteka čipiranje?

Med postopkom čipiranja veterinar vstavi mikročip pod kožo živali, ponavadi pred levo plečnko na vratu. Kaj pa sploh je mikročip? Mikročip je, kot riževo zrno velika elektronska kapsula, na kateri je zapisana 15-mestna številka. Ob odčitanju te številke, le-to vpišejo v centralni register hišnih živali, ki poda vse potrebne informacije o živali in njenem lastniku.

Nove podatke mora sporočiti skrbnik sam!

»Osebne podatke o lastniku CRHŽ posodablja z Centralnim registrom prebivalstva. Podatke, kot so telefonska številka in elektronski naslov pa je potrebno ob menjavi posodobiti ročno. Vsako spremembo je tako potrebno javiti veterinarski organizaciji. V primeru, da se žival izgubi in zavetišče nima veljavne telefonske številke, obvestilo o najdbi živali pošlje po navadni pošti, kar lahko traja tudi do nekaj dni,« pojasnjujejo v Zavetišču Ljubljana.

Prav tako je potrebno ob oddaji živali drugemu lastniku spremeniti lastništvo. Za spremembo potrebujete poseben obrazec, ki ga izpolnita stari in novi lastnik.

Obrazec za spremembo lastništva je dostopen na spletu.

Zakaj je pes čipiran, ni pa registriran v registru?

Kot opažajo v Zavetišču Ljubljana, so lastniki živali pogosto prepričani, da ob samem mikročipiranju celoten postopek zaključen in da so podatki takoj po mikročipiranju že vnešeni v centralni register. Od mikročipiranja do vnosa v register včasih pride tudi do zamika, medtem pa se žival lahko že izgubi.

»Eden izmed dejavnikov, ki ga v zadnjih letih opažamo, je tudi naraščajoč trend uvoza psov iz tujine. Čeprav so ti psi pogosto mikročipirani, se mnogi lastniki ne zavedajo, da morajo sami poskrbeti za njihovo registracijo v slovenskem centralnem registru. Registracija mikročipiranih živali je zelo pomembna, saj v primeru, da se žival izgubi, zavetišča in druge institucije ne bodo imele podatkov o lastniku,« še povedo.

Lastniki psov, pripeljanih iz tujine, morajo po zakonu registrirati svoje živali pri veterinarju, v roku 7 dni po prihodu v državo. S tem zagotovijo, da so podatki o njihovi živali dostopni in da se lahko hitro ukrepa v primeru izgube.

Preverite, ali so vaši podatki vpisani v register!

Najboljši način, da se prepričate, ali je vaša žival registrirana, je, da sami preverite ali je vaša živali vpisana v CRHŽ – potrebujete pa številko čipa.

Del registra je namreč dostopen tudi za splošno javnost na spletu – KLIK NA POVEZAVO.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.