Od leta 1979, ko je bil ustanovljen dan za zaščito laboratorijskih živali, se mnoge organizacije in posamezniki zavzemajo za odpravo trpljenja živali v laboratorijih po vsem svetu in njihovo nadomestitev z naprednimi znanstvenimi neživalskimi tehnikami.
Napredek v znanosti in tehnologiji se hitro razvija in zagotavlja napredne neživalske tehnike, ki so hitrejše, natančnejše in neposredno pomembne za ljudi. Vendar nekateri nasprotujejo uporabi neživalskim alternativam.
Koliko živali je vključenih v laboratorijske poskuse?
Na spletni strani organizacije World Day for Laboratory Animals, so zapisali, da natančni podatki o poskusih na živalih niso znani, a da se vsako leto izvajajo poskusi na približno 650.000 živalih, vključno s skoraj 66.000 primati in več kot 42.000 psi.
Vendar je dejanska številka v desetinah milijonov, saj v te številke niso vštete ptice, miši, podgane in ribe – te vrste niso zajete niti v zakonu o zaščiti živali v ZDA.
Preberite zgodbo o beaglu, rešenem iz laboratorija (TULE)
Z nakupom podpirate ali ne podpirate testiranja na živalih
Prepoved testiranja kozmetičnih sestavin na živalih je v EU v veljavi od julija 2013, a so nekatere sestavine, ki se jih uporablja tudi na drugih področjih industrije, še vedno testirane na živalih. Zato pri nakupu kozmetičnih izdelkov preverite, ali imajo oznako zajčka (‘Cruelty free’, ‘Not tested on animals’) ali oznako ‘vegan’, ki zagotavljajo, da izdelek ni testiran na živalih.