Aktualno

Kaj bo po noveli Zakona z živalmi, ki po 180 dneh v začasnem skrbništvu še ne bodo posvojene?

foto: adobestock

»Maja in Vili  sploh ne slutita, da so jima šteti dnevi vrnitve iz začasne namestitve nazaj v zavetišče,« so zapisali v Zavodu Muri ob fotografiji mačkov, ki sta se v svojem začasnem domu lepo sprostila.

Novela Zakona o zaščiti živali namreč med drugim predvideva, da se vse tiste živali, ki niso oddane v roku 180 dni od namestitve v začasno skrbništvo, vrne nazaj v zavetišče ali pa jih mora začasni skrbnik posvojiti.

»Pri tem se zdi, da se pozablja ali pa v pisarnah ne vedo, da so namestitvena meta v zavetišču omejena. Vračanje živali iz začasnih namestitev pomeni nezmožnost zagotavljanja sprejema novih pomoči potrebnih živali!« poudarjajo v Zavodu Muri.

Ko se živali navadijo na dom, na ljudi, na rutino – nazaj v zavetišče?

»To, da jim je “tam zgoraj” za resnično dobrobit in počutje zapuščenih živali popolnoma vseeno nam je pa tako že jasno. Sicer bi lahko vedeli, da žival potrebuje približno 90 dni, torej 3 mesece, da osvoji rutino in se prilagodi na življenje v stanovanju z ljudmi,« dodajo v Zavodu Muri in poudarijo, da bodo po pol leta, ravno, ko bodo sproščeni in prilagojeni, morali nazaj v kletko ali mačjo sobo v zavetišče!

Obenem opozarjajo na tiste neposvojljive živali, kot sto npr. levkoza pozitivne mačke, ki jih lahko tovrstno zanje stresno dejanje pahne v totalno porušenje imunskega sistema, torej zagotovo smrt, še pravijo.

»Ironično se lahko tako v resnici zmanjša stroške in dobi prostor za nove sprejeme. To je vse kar v njihovih glavah šteje,« še komentirajo predlog novele zakona.

Več na temo novele pa tule:

 

error: Kopiranje teksta ni mogoče.
×

 

Preberite tudi: ZA VAŠEGA LJUBLJENČKA POSKRBIJO OD SMRČKA DO REPA

Promocijsko sporočilo