»Mnogi novega živalskega družinskega člana iščejo prek spletnih oglasov, vendar se morda sploh ne zavedajo, da z nepreverjenim nakupom prek spleta nehote podpirajo grozljive in neetične prakse. Pod ljubkimi oglasnimi slikami se lahko skrivajo živali, ki so bile vzrejene v nezakonitih obratih,« opozarjajo na UVHVVR.
Na novi spletni strani odgovorenlastnik.si so pripravili nekaj napotkov, kako prepoznati sumljive oglase in se izogniti nevarnosti nezakonite preprodaje.
Ime prodajalca: če oglas vključuje ime prodajalca in regijo, vtipkajte to ime v spletni iskalnik. Na ta način lahko hitro ugotovite, ali prodajalec ponuja več mladičev na različnih spletnih straneh, kar je lahko znak neetične prakse.
Cena: opozorilni znak je nizka cena tako imenovanega čistokrvnega mladiča brez rodovnika, ki je nekajkrat nižja od rodovniškega psa pri zakonitem rejcu.
Fotografije: s spletnim iskalnikom slik preverite, ali se ista fotografija mladiča pojavlja v več oglasih. Če odkrijete, da se isti mladič oglašuje večkrat, gre verjetno za prevaranta.
Starost in cepljenja: bodite pozorni na oglase iz tujine, ki trdijo, da so psi prejeli vsa obvezna cepljenja, vključno s steklino. Psi so proti steklini lahko cepljeni šele pri 12 tednih, zato zahtevajte dokumentacijo, ki izkazuje starost mladiča.
Mikročip: vsak pes mora imeti mikročip, zato zahtevajte številko čipa ter skenirano kopijo dokumentacije (npr. EU potni list za hišne živali, če je izvor v EU; cepilno knjižico ali potrdilo o čipiranju, če je izvor izven EU). Če prodajalec z vami ne želi deliti podatkov o psu ali sebi, je to lahko znak, da prihaja iz nezakonitega vira.
Skopi opisi: oglasi, ki nudijo le splošne informacije in so brez podrobnosti o mladiču ali njegovih starših, so sumljivi, sploh če so napisani v tujem jeziku ali zelo očitno prevedeni s spletnim prevajalnikom. Preverite, ali so informacije o vzrejnem obratu in vzrediteljih resnične ter ali obstajajo dokazi o njihovem ugledu. Ne komunicirajte zgolj prek mobilnih aplikacij, temveč vzpostavite stik prek elektronske pošte ali telefonskega klica ter pridobite podatke o mladiču oziroma prodajalcu.
Dokumentacija: če prodajalec trdi, da je pes registriran pri kinološki zvezi, zahtevajte vpogled v dokumente in preverite njihovo verodostojnost. Tako se lahko prepričate, da gre za zakonitega vzreditelja in da so vse informacije resnične.
Način plačila in predaje živali: če vam ponujajo »dostavo« živali nekje ob poti in želijo plačilo v gotovini brez predhodne pogodbe ali pisnega dokazila o prejšnjem lastniku, je to alarm, da gre za nezakonito prodajo.
Če opazite sumljiv oglas ali menite, da gre za nezakonito preprodajo mladičev, kršitev prijavite Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na prijava kršitve.
Preberite tudi: Nezakonita trgovina s psi tudi v Sloveniji: Kdo kupuje psa prek spleta?
Nezakonita trgovina s psi tudi v Sloveniji: Kdo kupuje psa prek spleta?