Aktualno

Kako zaščititi psa pred decembrskim truščem?

Pixabay.com
Praznično vzdušje, božični napevi, sladko pričakovanje, dišeči piškoti pričarajo najbolj prazničen in za mnoge najlepši čas v letu. Pa ne za vse.

Mnogo živali bo v dneh, ki prihajajo v vsem tem novoletnem trušču, tako pod stresom kot v nobenem drugem obdobju leta. Pomagajmo jim, da ne bo prehudo.

(PRED)PRIPRAVA – CD Z ZVOKI PETARD

Psa ne bomo mogli nikakor popolnoma zaščititi pred petardami in raketami, zato je bolje, da ga na to čim bolje pripravimo. Eden izmed nasvetov strokovnjakov je, da mu predvajamo CD z zvoki petard in raket. Priprave je treba začeti nekaj tednov pred božičem, najbolje na začetku decembra. Zvoke najdemo tudi na spletu, denimo na www.dogtools.de. Na začetku naj bodo zvoki tišji, potem pa jih postopoma povečujemo.

IZOLIRAN PROSTOR IN NAŠA DRUŽBA

V dneh, ko najbolj poka in ko piromani doživljajo svoje vrhunce, zagotovimo svojemu psu čim bolj izoliran kotiček v hiši, kjer bodo zvoki petard in raket najbolj zadušeni. Poskrbimo tudi za to, da ne bodo vidni svetlobni efekti raket. Psa ne pustimo samega, z njim naj bo nekdo, ki mu pes povsem zaupa in ki ga zna umiriti, če bo treba. Če pustimo psa v taki situaciji samega, ima lahko posledice za vse življenje.

NA SPREHOD, PREDEN ZAČNE POKATI

Na sprehod se odpravimo, preden začne zares in na veliko pokati. Poskrbimo, da bo pes opravil vse fiziološke potrebe. V teh dneh ga ne izpustimo s povodca, saj veliko psov zaradi glasnega pokanja pobegne.

SREDSTVA ZA POMIRJANJE

Psom, za katere vemo, da jih petarde in rakete spravljajo v veliko stisko, lahko ponudimo tudi kakšnega izmed pripravkov, ki vsebujejo hormone ugodja (feremone) in delujejo pomirjujoče. Pomirjevala strokovnjaki priporočajo še zlasti za starejše in psihično bolj občutljive živali, dajemo pa jih živali v dneh, ko najbolj poka. O tem se moramo obvezno posvetovati s svojim veterinarjem. Psi se po navadi zelo dobro odzivajo tudi na različne naravne in homeopatske pripravke, ki delujejo pomirjujoče.

PRAVILEN PRISTOP SKRBNIKA

Nič od naštetega pa ne more nadomestiti bližine skrbnika, ki mora v teh dneh vedeti, kakšno obnašanje bo psu stisko povečevalo in kaj ga bo umirilo. Slabo počutje psa in strah bomo samo še stopnjevali, če ga bomo tolažili. Pes mora čutiti našo umirjenost, sproščenost, tako nam bo povsem zaupal. Če bo čutil, da smo sami notranje močni in trdni, mu bomo v teh dneh najboljša opora. Lahko mu tudi predvajamo umirjeno glasbo, med pokanjem pa se potrudimo pozornost preusmeriti z igrami in trikci.

S.L.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.