Aktualno

Kdaj bo cepivo za začasno zaustavitev plodnosti pri psih na voljo v Sloveniji? (komentar Veterinarske zbornice Slovenije)

foto: adobestock
Pred dnevi smo poročali o cepivu, ki začasno zaustavi plodnost pri psih, ki je trenutno na voljo v Čilu.

Za komentar na cepivo smo prosili Veterinarsko zbornico Slovenije, od koder so nam posedovali še nekaj dodatnih informacij o delovanju in učinkovitosti cepiva.

Raziskava je obsegala dva ločena preizkusa

Prvi je potekal v kontroliranih laboratorijskih pogojih, drugi pa na lastniških psih v njihovih naravnih okoljih.

V prvi fazi so vakcino preizkusili na samo 8 samcih pasme beagle, ki so bili naključno razdeljeni na cepljeno skupino in kontrolno skupino. Po cepljenju so spremljali prisotnost protiteles, spremembe v koncentraciji testosterona in kakovosti ejakulata, s čimer so ocenili vpliv na reproduktivno funkcijo.

Drugi del raziskave je vključeval 32 psov različnih pasem in velikosti, ki so jih opazovali v njihovih domačih okoljih. Lastniki so redno poročali o zdravstvenem stanju in vedenju svojih psov. V tej fazi so ugotavljali tvorbo protiteles, spremembe v ravni testosterona in vedenjske spremembe.

Prednosti in slabosti cepiva pri nadzoru reprodukcije

Prednosti, ki jih navaja Veterinarska zbornica:

  • Vakcina je bila varna, saj niso opazili resnih lokalnih ali sistemskih stranskih učinkov pri psih.
  • Vakcina je zmanjšala testosteron in zmanjšala spermatogenezo pri večini psov, kar potrjuje njeno učinkovitost pri nadzoru reprodukcije.
  • Cepljenje je zmanjšalo spolno in agresivno vedenje ter markiranje.

Slabosti in tveganja:

  • Imunološka reakcija je pri lastniških psih trajala manj časa kot v laboratorijskem preizkusu (približno 150 dni), kar nakazuje, da je učinek vakcine časovno omejen in lahko popusti. Za dolgoročno sterilizacijo bi bilo potrebno več cepljenj ali daljše trajanje imunološkega odziva. Tako kot pri alternativi, ki jo imamo sedaj na voljo z vstavitvijo implanta Deslorelina, ne moremo točno napovedati, kako dolgotrajen bo učinek vakcine, kar je lahko problem za pse namenjene za razplod. Vakcina pa deluje približno enak čas kot tudi deslorelinski implanti.
  • Kljub uspešnemu zmanjšanju agresije in označevanja so bile ugotovljene vedenjske razlike samo pri nekaterih psih, kar lahko oteži napoved učinka vakcine na vedenje posameznega psa.

Obetavna rešitev, ki potrebuje optimizacijo formule

Na Veterinarski zbornici so prepričani, da cepivo predstavlja obetavno rešitev za nadzor reprodukcije in vedenja pri psih, zlasti v okoljih, kjer je kirurška sterilizacija manj dostopna. »Imunokastracija je cenovno učinkovitejša in manj invazivna alternativa, kar prispeva k bolj humani metodi upravljanja populacije psov. Lahko bi se uporabila tudi kot prva oblika začasne kastracije psov z namenom, da bi ugotovili, kakšni bi bili učinki trajne kastracije na samega psa. Kljub temu pa bo zaradi časovne omejenosti učinka potrebna optimizacija formule za daljše trajanje, da bi jo lahko uporabljali kot trajno rešitev. Prav tako vakcina še ni bila preizkušena pri samicah, zato ne vemo, ali je učinkovita samo za samce ali tudi za samice.«

Vakcina, kot razložijo, vsebuje antigen GnRXG/Q (rekombinantna beljakovina) in vezivo iz hitina, ki samo po sebi ne predstavlja tako močnih alergijskih reakcij, kot druga veziva, ki jih drugače uporabijo, npr. aluminij. Potreba po vezivu je, saj drugače mrtva snov, ki jo damo v telo, le redko izzove ustrezen imunski odgovor.

Kdaj bo cepivo na voljo v Sloveniji?

Trenutno je v fazi obsežnejšega testiranja tako v Evropi kot v ZDA (načeloma v 40 državah), predvsem z namenom ugotavljanja uspešnosti na večji populaciji živali.

Kdaj bo cepivo registrirano tudi v Sloveniji, pa ne morejo napovedati, ker je to odvisno od farmacevtskih podjetij in njihovega interesa po uvedbi postopka registracije posameznega zdravila.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.