Aktualno

Mučenje živali: »V vrtce in šole moramo, represija ne more poboljšati ljudi«

foto: adobestock
Ravno v času našega pogovora z vrhovnim državnim tožilcem dr. Jožetom Kozino, so v javnost pronicale novice o novem grozljivem mučenju: v Izoli so otroci do smrti pretepli povoženega mačjega mladiča.

Zato že danes objavljamo (pred odgovori na naša vprašanja o odgovornosti za to, da mučenje živali pri nas prepogosto ostane nekaznovano) njegov poudarek o tem, kaj bi morali kot družba storiti za dobrobit živali – in pravzaprav tudi za našo dobrobit.

Sama represija ne more izboljšati ljudi, poudarja dr. Kozina, to se je skozi zgodovino že tisočkrat dokazalo, da je sama represija nemočna. »To bi morali vnesti že v vrtce in šole, kjer mamo polno naravoslovnih predmetov, ničesar pa o naravi in o bitjih, s katerimi sobivamo. Namesto vseh empiričnih predmetov bi morali uvesti nov predmet z imenom nauk o človečnosti,« je jasen sogovornik.

Zakaj se ljudje znašajo nad nemočnimi bitji?

Dodaja, da po 25 letih izkušenj vidi zadeve z neko razumsko distanco in ugotavlja, da je danes kvečjemu več takih izživljanj, da smo pregloboko zabredli kot družba in se bomo morali spremeniti kot ljudje, če želimo rešiti ta naš planet: »Če so ljudje pohabljeni, toksični, maščevalni – se bodo zmeraj znašali nad nemočnimi bitji. Tista bitja ki so nam dana najbolj v zaupanje, so največkrat, najbolj skrito, predmet mučenja. Če mi tega ne zaznamo pri otrocih in ne (pre)usmerimo v empatijo, je z represijo nemogoče reševati.«

Dodaja, da je v šolah veliko popolnoma nepotrebnih vsebin, ki otroke še bolj ‘zamorijo’ in jih naredijo agresivne, namesto da bi se pogovarjali o odgovornostih in problemih. »Vsak ima v sebi temno stran, s katero se mora soočat, v vsakodnevnih situacijah, s svojo odgovornostjo, o tem se je treba pogovarjati. Ker ta temna stran se zrcali v odnosu do živali – imamo erozijo človečnosti na vseh sferah, to je zaskrbljujoče,« pojasni Kozina.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.