Pogovarjali smo se z ravnateljico Gimnazije in veterinarske šole Marjano Mastinšek-Šuštar, ki pravi, da se je vse skupaj začelo spontano pred letom 2013, potem pa je bilo v nekem obdobju na šoli že toliko psov, da so morali zadevo številčno omejiti.
Pravila o vodenju psov v šolo vpisali v šolska pravila
Zdaj imajo pravila o vodenju psov v šolo zapisana v šolskih pravilih, kjer piše, da lahko pse v šolo pripeljejo dijaki 2., 3. in 4. letnikov. In sicer le pse, ki so: v njihovi lasti ali v lasti članov družine, so zdravi in cepljeni v skladu z zakonodajo ter so primerno socializirani in vzgojeni. V šoli je lahko največ pet psov na dan in eden na oddelek.
Dijak, ki želi pripeljati psa v šolo, se vsaj en dan prej oglasi v veterinarskem kabinetu, kjer ga vpišejo v seznam. Ob prijavi odda tudi soglasje staršev ali skrbnikov, da mu dovolijo, da pripelje psa v šolo. Dijak se z vsakim učiteljem vnaprej dogovori o prisotnosti psa pri posamezni uri.
Dijak, ki pripelje psa v šolo, ga mora imeti v šolskih prostorih na povodcu, med odmorom pa odpeljati na šolsko zelenico, kjer lahko pes opravi potrebo, za njim pa pobrati iztrebke in jih odložiti v smetnjak za mešane odpadke. Pri čistilki mora prevzeti čistilo in sam takoj počistiti za svojim psom, če izjemoma pes opravi potrebo v šolskih prostorih.
Prisotnost psov v šoli pomirja tako dijake kot učitelje
Svoje pse k pouku pripeljejo tako dijaki kot tudi nekateri učitelji. Ravnateljica še pove, da na dijake v razredu prisotnost psov pozitivno deluje:
»V učilnici je mir, vsi smo umirjeni, ponekod v učilnici so kužki na povodcih, drugje se prosto gibljejo, pridejo se pobožat. Dijaki pravijo, da se lažje skoncentrirajo.«
Le želimo si lahko, da bi v še več slovenskih šolah dovolili pse pri pouku in poskrbeli za bolj sproščeno in umirjeno vzdušje v učilnicah.