Aktualno

Nasveti za nego in oskrbo starejših mačk

Izboljšana prehrana, preprečevanje nalezljivih bolezni in napredek v veterinarski oskrbi so omogočili, da naše mačke živijo dlje in bolj zdravo.

Ko se mačka začne starati, se pojavijo številne spremembe:

·         Številne starajoče se mačke trpijo zaradi osteoartritisa, ki prispeva k pomanjkanju aktivnosti. Pomanjkanje aktivnosti nato prispeva k otrdelosti sklepov in poslabša simptome osteoartritisa.

·         Zmanjšanje vadbe lahko povzroči zmanjšan mišični tonus, kar lahko dodatno zmanjša sposobnost mačke za skakanje, plezanje ali vadbo.

·         V kombinaciji z zmanjšano aktivnostjo, ki je pogosta pri starejših posameznikih, lahko to pomanjkanje vadbe povzroči padec potreb po energiji do 40 %. Če mačka ohranja dober apetit, je treba njen dnevni vnos hrane zmanjšati, da se prepreči čezmerno pridobivanje teže, ki lahko povzroči zdravstvene težave, povezane z debelostjo.

·         Pri nekaterih starejših mačkah se lahko razvije pomanjkanje želje po jedi, saj čutila za vonj in okus s starostjo oslabijo.

·         Delovanje črevesja, vključno s sposobnostjo črevesja, da absorbira hranila, je pri mnogih starejših živalih zmanjšano.

·         Geriatrične ali degenerativne spremembe v jetrih, ledvicah in endokrinem sistemu (hormonski sistem) bodo zmanjšale učinkovitost prebavnih in drugih procesov v telesu.

·         Žeja je pogosto zmanjšana, kar povzroča povečano tveganje za dehidracijo, zlasti v kombinaciji s sočasno ledvično insuficienco, vrsto bolezni ledvic, ki je pogosta pri starejših mačkah.

Glavne zdravstvene težave pri starejših mačkah:

  • debelost
  • parodontalna bolezen
  • hormonske motnje, kot sta hipertiroidizem in diabetes mellitus
  • bolezni ledvic
  • bolezen jeter
  • srčna bolezen
  • neoplazija ali rak
  • okužbe
  • osteoartritis
  • več sočasnih bolezni

Kako poskrbeti za starejšo mačko, da ji bo kar se da prijetno?

Večina mačk se stara graciozno in potrebujejo zelo malo. Ker se starejše mačke običajno ne odzivajo dobro na spremembe, je pomembno, da se spremembe uvajajo počasi.

·         Starejše mačke naj imajo lahek dostop do tople in udobne postelje, kjer lahko mačka varno spi brez strahu pred motnjami.

·         Starejša mačka potrebuje kakovostno, lahko prebavljivo hrano, ki jo priporoča izbrani veterinar.

·         Vedno naj ima enostaven dostop do sveže pitne vode.

·         S staranjem bodo nekatere mačke občutile zmanjšano sposobnost nadzora uriniranja in iztrebljanja. Da zmanjšate tveganje za nesreče, poskrbite za več stranišč v vsakem nadstropju hiše, ki jih lahko uporablja vaša mačka. Le ta naj bodo v bližini priljubljenih prostorov za spanje in prehranjevanje.

Zavedajmo se, da starost ni bolezen, si pa starejši hišni ljubljenčki zaslužijo posebno pozornost, da bo njihova starost prijetna, nas pa bodo še naprej razveseljevali s svojo prisotnostjo.

Več o mačkah v naši rubriki Mačji svet.

Vir: VCA Animal Hospitals

error: Kopiranje teksta ni mogoče.