Če je veliko psov navajenih vožnje v avtomobilu, pa tega ne moremo trditi za vožnjo z letalom, ki zna biti mnogo bolj problematična.
Pred potovanjem z letalom se je treba najprej posvetovati z veterinarjem. Manj problematično je potovanje z letalom za manjše pse – tisti, ki so težki do 8 kilogramov, so običajno lahko z lastnikom v kabini (v kletki pod sedežem). Vse ostale variante pa so po mnenju našega sogovornika Emila Senčarja nevarne: »Spomnimo se nedavne katastrofo, na francoskega buldoga na letalu v Ameriki, ki ga je lastnica morala zapreti v predal za prtljago po izrecnem nalogu stevardese in je med letom poginil. Potovanje psa v prostoru za prtljago v spodnjem delu letala, v sicer posebej prirejenih kletkah, vsekakor odsvetujem. Predstavlja hud stres za psa in pogosto pride do smrti psa. Če imamo večjega psa in potujemo z letalom, ga vsekakor raje pustimo doma. Bolje mu bo, kjerkoli bo, kakor pa v tovornem delu letala, v hrupu in slabo izenačenem pritisku.«
Potovanje psa v prostoru za prtljago v spodnjem delu letala, v sicer posebej prirejenih kletkah, vsekakor odsvetujem.
Če drugače ne gre, psa na situacijo v tovornem delu letala poskusimo pripraviti že doma. Pasji psiholog Tilen Mlakar svetuje, da psa na daljše obdobje v boksu v tovornem delu letala pripravimo tako, da ga navadimo biti sam v boksu že v drugih okoljih ali vsaj doma. Če boksa ni navajen in ima že doma ločitveno tesnobo, letalo zanj gotovo ne bo prijetna izkušnja.
Nekateri bi to problematiko reševali s pomirjevali, kar strokovnjaki odsvetujejo, saj se tako pes ne more odzvati na premike letala in lahko pride do poškodb.
Stres pa zagotovo lahko omilimo tako, da se na letališče odpravimo že veliko pred predvidenim letom, da se pes ne bo vznemiril že med čakanjem v veliki gneči, da psa ne hranimo vsaj 6 ur pred letom in da izberemo direktno povezavo brez postankov. Ne pozabimo, da nima vsako letalo nadzorovanega tlaka in temperature v tovornem delu, zato se moramo prepričati, da je tako na letalu, s katerim potujemo. O psu v tovornem delu tik pred vzletom obvestimo tudi stevardese. V kletki naj ima kuža obvezno svojo odejo oz. njemu ljubo igračo, ne pozabimo pa kletke označiti z osebnimi podatki in končno destinacijo potovanja.
Za pogoje pri prevažanju psov smo pogledali na spletno stran Adrie Airways. Žival mora biti v primerni torbi oz. kletki za živali, imeti pa mora tudi zdravniška potrdila in dokazila o cepljenjih, dovoljenjih za vnos, tranzitna dovoljenja, izhodna dovoljenja in druge dokumente, ki jih za živali zahtevajo države, v katere oz. skozi katere potujete. V potniško kabino lahko vzamemo psa (in mačka), ki ne presega 8 kg (vključno s torbo oz. kletko). En potnik ima lahko samo eno kletko, v eni kletki mora biti samo ena žival, kletka pa mora biti tako velika, da lahko žival v njej vstane in se obrne.