Aktualno

Po kopanju v tem slovenskem jezeru se je psička zastrupila – preventivno opozorilo

Fotografija je simbolična (foto: adobestock)
Opozorilo je na družabnem omrežju objavila lastnica psičke, ki se je zastrupila.

Večkrat smo že pisali, da se psi lahko zastrupijo po kopanju v stoječi vodi, v kateri pride do razvoja cianobakterij.

»Nevarnost zastrupitve psov na gramoznici Green Lake (Pleterje oz. Zeleno jezero). V zadnjih tednih je ponovno prišlo do večih primerov zastrupitev psov po plavanju v gramoznici Pleterje,« je zapisala lastnica psičke, kjer je bilo že lani nekaj primerov zastrupitev.

V nedeljo se je po obisku gramoznice žal zastrupila tudi njena psička Verona. »Simptomi zastrupitve so nevrološki – v našem primeru je bilo najprej prisotno slinjenje, tresenje zadnjih tačk, okorelost pri hoji, pogosto lulanje, zmedenost, dezorientiranost, ki so mu sledili velik strah, hudi mišični krči in epileptični napadi. Verona je po obisku dežurne veterinarske ambulante in boju za življenje na srečo okrevala, stanje je sedaj že skoraj normalno,« je pojasnila in dodala, da so njeni simptomi ustrezali simptomom zastrupitve s toksini cianobakterij.

Seveda smo se za pojasnilo obrnili na občino Kidričevo, kjer gramoznica leži. Ravno v tem času izvajajo analize kakovosti vode, iz poročila na spletni strani je razvidno, da je kakovost vode odlična.

Analize  vode opravljajo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje okolje in hrano Maribor, Oddelek za pitne in kopalne vode. Da podatki zadnje analize o kakovosti vode kažejo zelo dobre rezultate, so nam sporočili tudi iz Občine Kidričevo, kjer se nahaja jezero. Voda ustreza kriterijem za kopanje in ni neprimerna za ljudi.

Dogodek zastrupitve psov z vodo pa glede na podatke analize vode NLZOH Maribor, težko komentirajo, kot pravijo. »Tudi v lanskem letu smo bili vsi priča neljubemu dogodku zbolelega kužka. Nadaljnje analize niso dokazale prisotnosti strupov,« povedo.

Toda, kaj pa cianobakterije?

Projekt Ciano – Slovenija se je pričel izvajati leta 2022. V  okviru  projekta  na  Fakulteti/Nacionalnem inštitutu za biologijo v Ljubljani  spremljajo pojavljanje  potencialnih  cianobakterij v površinskih vodah.

»Prisotnost strupov v cianobakterijah pa potrjujejo le v laboratoriju v Italiji. Seznanjeni smo, da so odvzeli vzorce alg, ter da so jih poslali v analize, ter da bo na rezultate potrebno počakati. Vemo pa, da v naravi obstaja mnogo strupenih snovi, ki lahko izvirajo iz mnogih drugih virov (tako bioloških kot kemijskih) in ne le iz cianobakterij. Dokler vzrok zastrupitve ne bo potrjen, so še vedno odprte vse druge možnosti. Samo dejstvo, da pojavljanje težav pri psih, ki so se kopali v tem jezeru, korelira s pojavljanjem zelenih gošč, ki se v poletnem času odlepijo od podlage, še ni dokaz, da so odgovorne cianobakterije,« pravijo na Občini.

Pazite na svoje ljubljenčke!

Na Občini zavzemajo stališče, da mora lastnik živali, hišnega ljubljenčka pri kopanju spremljati v vseh vodah, kot v morju  tako v  jezerih, oz v katerih koli vodah.

»Na turističnih območjih in v javnosti pa svoje  štirinožne prijatelje imeti na povodcih, ter jim pa  preprečiti, da se napijejo tako morske vode,  kot vode iz potoka  ali jezera, in jim  onemogočati da jedo alge, ližejo z algami obložene kamne. Ravnati preventivno in tako,  kot to počnemo, ko s hišnim ljubljenčkom gremo na morje,«

error: Kopiranje teksta ni mogoče.