Leptospiroza je bolezen, ki jo sicer prenašajo glodavci, lahko pa tudi psi.
Po podatkih NIJZ je bilo letos 11 prijav leptospiroze pri ljudeh, osem primerov so potrdili avgusta, vsi okuženi pa naj bi pomagali pri odpravljanju posledic poplav.
Leptorpiroza ni mišja mrzlica – mišja mrzlica se najpogosteje nanaša na hemoragično vročico z renalnim sindromom.
Kako nevarna je leptospiroza za pse, kakšni so znaki okužbe in še druge pomembne informacije, smo vprašali doc. dr. Darjo Pavlin, dr. vet. med. na Veterinarski fakulteti v Ljubljani.
Velja, da jo večina psov sicer lahko preboli brez posebnih posledic, lahko pa pride do trajnih poškodb ledvic in tudi do poginov. »Pri akutni odpovedi ledvic zaradi leptospiroze je včasih potrebna hemodializa, ki pa v Sloveniji ni dosegljiva, kar potem seveda poslabša izid zdravljenja, saj se lastniki ne odločajo prav pogosto, da bodo za ta namen peljali psa v tujino,« pojasni sogovornica.
Znaki okužbe
Znaki so precej odvisni od tega, s katerim serovarom se pes okuži. Pavlinova pravi, da mladiči zbolevajo z bolj izrazitimi znaki.
»Akutna infekcija je po navadi povezana s splošnim infekcijskim sindromom (vročina, oslabelost, neješčnost) To lahko napreduje do kolapsa, težav s strjevanjem krvi (nenadzorovane krvavitve v prebavila, mehur itd). Pogosto videvamo prebavne težave (bruhanje, driska). Če pride do težav z jetri, se pridruži še ikterus (zlatenica). Če prizadene ledvice, potem pride do bodisi povečanega pitja in uriniranja, lahko pa psi prenehajo urinirati, imajo boleč trebuh (področje ledvic), neradi se premikajo zaradi bolečine. Občasno pride do pljučnih znakov, v smislu oteženega dihanja, pokašljevanja.«
Čim prej k veterinarju
Tudi pri leptospirozi velja, da je prognoza boljša, če bolezen veterinar začne zdraviti čim prej, saj ko enkrat pride do popoldne odpovedi ledvic ali jeter, je preživetje bistveno slabše.
»Zdravi se s specifičnimi antibiotiki (ni samo podporna terapija, kot npr. pri kakih virozah), tako da prej ko začneš, bolje je. Tako da pri psih, ki kažejo kakršnekoli znake, naj se lastniki čim prej oglasijo pri veterinarju,« svetuje strokovnjakinja.
Prenos na človeka
Ker je leptospiroza zoonoza, se lahko prenaša na človeka, in sicer s stikom z urinom okuženega in nezdravljenega psa ali pa preko poškodovane kože/sluznice.
Sogovornica še pove, da strokovna literatura navaja, da so sezonske poplave eden glavnih tveganj povečane pojavnosti leptospiroze. Tako da ne samo, da ljudje lahko dobijo bolezen od psov, tudi sami se lahko direktno okužijo. Zato svetuje, da ljudje s poplavljenih področij pogledajo cepilne knjižice psov, kdaj so bili nazadnje cepljeni in poskrbijo za obnovitveno cepljenje. Opozori še, da »preko palca« nobeno cepivo za leptospirozo ni učinkovito več kot 1 leto (psi, cepljeni na 3 leta, niso zaščiteni).