Aktualno

Poročajo o prvih žrtvah košnje – kako kositi, da obvarujemo živali?

foto: adobestock
Pred nekaj dnevi so na družabnem omrežju SVSP – Slovenian Vets for Stray Pets sporočili žalostno vest: »Začela se je sezona košnje in z njo žal prve žrtve.«

Prva žrtev košnje je bil mladiček zajčka. Nemalokrat so to tudi druge divje živali, sploh mladiči, pa tudi mačke. Zato nekaj priporočil Ministrstva za kmetijstvo glede košnje.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) opozarja, da je čas spomladanske košnje tudi čas poleganja mladičev prostoživečih živalskih vrst. Dela na poljih in travnikih vplivajo tudi na prostoživeče živalske vrste. Še posebej so zaradi načina življenja v prvih dneh po rojstvu ogroženi mladiči srnjadi. Veliko mladih živali se ob nevarnosti pritaji, postanejo negibne, pritisnejo se ob tla in želijo biti neopazne. Vendar je prirojeni instinkt, ki jim zagotavlja večje možnosti za preživetje, pri sodobni košnji za žival usoden. Podobne uničujoče posledice nastanejo pri ptičih, ki gnezdijo na travniku.

foto: www.gov.si

Način košnje, ki živalim omogoča pobeg

Za varnost živali na travinju je mogoče poskrbeti s pravilno smerjo košnje, ki živalim omogoča beg s travnika. »Košnjo je zato treba opravljati s sredine travnika proti robu in ne od roba proti sredini,« poudarja Ministrstvo in pojasnjuje: »Na večjih površinah je treba najprej pokositi dva vzdolžna pasova njive ob robu, nato pa začeti s košnjo od notranjega dela travnika navzven. Travnike, ki ležijo ob cestah, je treba kositi vzporedno s cestiščem in v smeri stran od cestišča, da divjad in druge živali ne uidejo na cesto. Prav tako se lahko na traktorjih uporabijo verige, ki s hrupom odganjajo živali.«

error: Kopiranje teksta ni mogoče.