Hišni ljubljenčki lahko zbolijo, ali se poškodujejo tudi med poletnimi počitnicami, zato je pomembno, da obnovimo znanje, kako v takih primerih postopati.
Ne pozabite, da je večina vaših opažanj pri pregledu doma, zelo pomembnih za veterinarja, saj se žival doma obnaša bolj normalno kot v ordinaciji.
Naslednji nasveti vam bodo v pomoč, če hišni ljubljenček zboli ali se poškoduje, v vsakem primeru pa stopite v stik s svojim veterinarjem.
Kako ravnati z bolno ali poškodovano živaljo?
Najprej se zavedajte, da tudi najbolj krotek muc ali pes ob bolezni, bolečini ali v stiski lahko odreagira nepričakovano in vas z ugrizom ali kremplji poškoduje. Če je žival prestrašena, če se umika, ji obvezno pred pregledovanjem ali oskrbo nataknite nagobčnik.
Medtem ko žival poskušate ukrotiti, bodite odločni, a nežni, in uporabite le toliko sile, da jo obvladate. Pomembno je, da živali lepo prigovarjate in ne strmite vanjo, saj jo to lahko še dodatno prestraši, kličite jo po imenu.
· Če noče, ali ne more hoditi, jo skušajte postaviti na noge. Preverite, kako hodi.
· Opazujte oči; normalno vas žival spremlja, ko hodite okrog nje.
· Pobožajte jo in drsite z rokami od glave, po vratu in po telesu ter preko nog, opazujte reakcije, občutljivost in morebitne otekline ter poškodbe kože.
· Poslušajte, ali oddaja kakšne glasove, povohajte jo po telesu.
· Ponudite ji vodo in hrano.
Obseg pregleda živali doma
· Merjenje telesne temperature; normalna telesna temperatura za pse je 37,5–39,5 °C, pri mačkah pa 38,1–39,2 °C (merjeno v črevesu).
· Pregled ustne sluznice in jezika; normalno so rožnate barve.
· Srčni utrip; dlan položite na levo stran prsnega koša in 15 sekund štejte utripe srca. Število utripov pomnožite s 4, da dobite število utripov na minuto. Normalna frekvenca je 60–180 utripov na minuto.
· Dihanje; normalno je 10–30 vdihov na minuto.
· Prisilen izdih, hropci ali drugi zvoki pri dihanju kažejo na težavo v prsnem košu ali dihalnih poteh, zato vsako odstopanje od opisanih vrednosti pomeni nepravilnost in obvezo za pregled vašega ljubljenca pri veterinarju.
Transport bolne ali poškodovane živali do veterinarja
· Živali ne prestavljajte, dokler niste pripravili prevoznega sredstva.
· Majhne pse držite v naročju, to je tudi zanje najvarnejše mesto.
· Živali, ki ne hodijo, prenašajte z nosili ali improviziranimi nosili. Mačke obvezno transportirajte v kletkah.
· Z živaljo naj bo nekdo, ki ga dobro pozna in mu zaupa.
· Če svoje živali ne upate ustrezno transportirati (sum na zlom hrbtenice …), stopite v stik s svojim veterinarjem.
Nasveti, kako postopati v nujnih primerih so povzeti po Veterinarska bolnišnica Toplica – Center za zdravljenje živali.