Veterinarsko higienska služba (VHS) skrbi za zbiranje in odvoz poginulih živali z različnih lokacij po vsej Sloveniji, v zbiralnico kadavrov in poskrbi za njihovo neškodljivo uničenje.
VHS ima neprecenljivo vlogo pri zagotavljanju sistema hitrega odkrivanja kužnih bolezni in izvajanja ukrepov ob pojavu kužnih bolezni živali.
Za uporabnike, od rejcev živali do upravljavcev cest in železnic, so storitve VHS brezplačne, sredstva za njeno financiranje pa se zagotavljajo iz proračuna Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Veterinarska stroka ima dnevni pregled nad poginulimi živalmi
VHS deluje v okviru Nacionalnega veterinarskega inštituta, ki je del Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani. Javna veterinarska služba tako vključuje posebno enoto za prevzem poginulih živali, kar je edinstven organizacijski model, pojasni dekanja Veterinarske fakultete dr. Breda Jakovac Strajn. »Izkušnje kažejo, da je ravno taka ureditev, kjer ima veterinarska stroka dnevno neposreden pregled nad poginulimi živalmi, zelo varen način za zaščito zdravja živali in ljudi«. Posebej je izpostavila vlogo veterinarskih higienikov, ki so prvi v stiku s primeri na terenu, njihovo delo pa zahteva dobro usposobljenost ter zelo širok spekter znanj.
V Sloveniji je 34 polno operativnih higienikov
Med glavnimi nalogami VHS so zagotavljanje najmanjšega obsega zdravstvenega varstva živali, spremljanje epizootiološke situacije, zagotavljanje varovanje zdravja živali in ljudi ter zmanjševanje tveganja za okolje.
Služba ima pet enot po državi (v Mariboru, Ljubljani, Novi Gorici, Celju in Murski Soboti), v katerih trenutno deluje 34 polno operativnih higienikov, šest patologov in pet dispečerjev.
Higieniki skrbijo za prevzem in odvoz poginulih rejnih in hišnih živali, živali iz živalskih vrtov, prostoživečih živali v primeru utemeljenega suma kužne bolezni ter povoženih živali na cestni in železniški infrastrukturi. Dnevno prejmejo med 800 in 1.200 klicev, v letu pa opravijo približno 75.000 naročil.
Vir: UVHVVR