Med več kot 50.000 psi v projektu Dog Aging Project, o katerem smo že PISALI , so najpogostejše težave povezane z ločitveno tesnobo (85,9 %), agresijo (55,6 %) ter strahom ali tesnobo (49,9 %).
Čeprav so številni znaki teh težav blagi, so za lastnike pogosto neprijetni. Zaradi vsakodnevne ponavljajoče se narave teh vedenj jih mnogi ne prepoznajo kot težavo, vendar pa lahko, kot pravijo strokovnjaki, celo manjše motnje vplivajo na kakovost odnosa med človekom in psom.
Vedenjske težave niso predmet pogovora pri veterinarjih?
Avtorji raziskave poudarjajo, da veterinarji pogosto ne naslovijo vedenjskih vprašanj – le polovica jih ob pregledu sploh povpraša o tem. Poleg boljše komunikacije med veterinarji in lastniki raziskava izpostavlja pomen razumevanja pasje telesne govorice ter konteksta vedenja, saj je na primer agresija pogosto posledica strahu ali občutka ogroženosti.
Čeprav imajo lastniki različno stopnjo tolerance za določena vedenja, nevarnih vedenj, zlasti agresije, ne gre zanemariti – še posebej v gospodinjstvih z otroki. Zgodnje prepoznavanje in razumevanje vedenjskih znakov je ključno za varnost, dobrobit živali in prijetno sobivanje.
Ukrepamo tako, da poiščemo vzrok, tudi s specialisti pasjega vedenja, če smo izločili zdravstvene težave. Nato pa poskušamo odpraviti vzrok oz olajšati psu samotne ure, če je npr. vzrok ločitvena tesnoba.