Šolanje in šport

Kinološko društvo Ljubljana: Premalo je zavedanja o pomembnosti pasjih šol

foto ARTinFoto

Kinološko društvo Ljubljana se lahko pohvali z najdaljšo tradicijo v Sloveniji, saj je naslednik prvega slovenskega kinološkega društva – Kluba ljubiteljev športnih psov, ustanovljenega leta 1922.

V društvu največji poudarek dajejo predvsem na dobro strokovno znanje njihovih inštruktorjev. Redno skrbijo, da imajo njihovi inštruktorji urejene licence za inštruktorje na Kinološki zvezi Slovenije prav tako pa skrbijo tudi za redna izobraževanja.

Opozarjajo na pomanjkanje strokovnosti in pomembnosti pasjih šol

Kot povedo v društvu, se veliko lastnikov psov odloči za programe, ali šole, ki strokovno ne znajo rešiti zahtevnejših vedenjskih težav, kar na koncu privede do razočaranja in slabo izšolanega psa. Ena od varovalk, da se to ne bo zgodilo je zagotovo licenca Kinološke zveze Slovenije. »Seveda to ni stoodstotno zagotovilo strokovnosti inštruktorja, vseeno pa mora tak inštruktor skozi proces izobraževanja, na koncu pa mora opraviti tudi praktičnega preizkusa znanja. Za razliko od samooklicanih inštruktorjev se tukaj lahko izognete vsaj nekaterim nevšečnostim,« še povedo v Kinološkem društvu Ljubljana.

V vzgojo je treba vložiti čas in trud

Naslednja stvar, na katero v društvu opozarjajo je premalo zavedanja o pomembnosti pasjih šol. »Preveč lastnikov se enostavno sprijazni s tem, da je vlečenje na povodcu, zaganjanje v druge pse, neubogljivost in pomanjkljiv odpoklic pač del vsakdana, ki ga prinese lastništvo psa,« pravi Žiga Gaberc, predsednik Kinološkega društva Ljubljana, in dodaja, da vsekakor ni tako. »Pravilno vzgojen pes je lahko popoln in nemoteč sopotnik v skoraj vseh situacijah seveda pa je v to potrebno vložiti nekaj časa in truda in poskrbeti za pravilno vzgojo in razvoj psa.« Zato vsekakor vsem lastnikom psov priporoča obisk tečajev, kjer se bodo naučili osnovne komunikacije in dela s psi.

V društvu si želijo, da se uredi več stvari

Kinološka zveza Slovenije bi lahko poskrbela za dodatno promocijo in ozaveščanje lastnikov o pomembnosti pravilne vzgoje psov. »S tem bi izredno izboljšali tudi pogled družbe na pse. Večina težav, ki jih opažam v današnjem svetu nastane zaradi neodgovornega lastništva pa naj gre za pobiranje iztrebkov ali pa za agresivno vedenje v urbanem okolju,« razloži sogovornik.

Še ena od stvari pa je pomanjkanje nadzora nad šolanjem, saj se še vedno dogaja, da se samooklicani kinološki inštruktorji pomanjkljivo lotevajo šolanja na drugi strani pa lahko opazimo inštruktorje, ki uporabljajo izredno zastarele in nasilne pristope šolanja.

Reševalni psi

Želijo si tudi, da se uredi status reševalnih psov. »Naši reševalci žrtvujejo svoj prosti čas za treninge in iskalne akcije pogrešanih oseb, a vseeno niso enakovredno vključeni v sistem kot recimo prostovoljni gasilci, čeprav je princip delovanja podoben,« pojasni predsednik Kinološkega društva Ljubljana.

foto Alen Milavec

Pogrešajo tudi aktivnost Kinološke zveze na področju dela športnih psov, saj so panoge v zadnjem času v zatonu. Kot pravijo, se je treba zavedati, da športna kinologija prinese ogromno znanja, ki se nato prenaša tudi na ostala področja kinologije.

Za konec pa si želijo še, da bi v pasjem svetu v prihodnosti več pozornosti namenili tudi vsem novim lastnikom psov in odgovorni vzreji.

Več o šolanju pa tule.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.