»Zakaj moja mačka gleda vame?« se sprašuje naša bralka.
Kaj pomeni nepremičen pogled mačke in kako se odzvati?
1. Mačka si želi pozornosti
Nekatere mačke namerno gledajo v svojega človeka, ker želijo njegovo pozornost. Ko jo pogledate, bo morda počasi pomežiknila, kar v mačjem jeziku pomeni, da vam je poslala poljubček. Lahko se po tem, ko jo pogledate, povalja po tleh ali podrgne ob predmet. V vseh teh primerih si želi, da ji posvetite pozornost – morda s crkljanjem ali igro.
2. Povabilo k igri
Zelo podobno velja za mačji pogled, ko vas vabi k igri. V tem primeru se bo mačka morda zraven tudi sklonila in vas z govorico telesa povabila k igranju. Razširjene zenice, mahanje z repom? To je mačji znak, da je pripravljena na lov. Da ne »napade« vaše noge, ji ponudite igračko, morda kar ‘brckota’.
3. Mačka gleda v vas, ker je lačna
Nekatere mačke gledajo v lastnika tudi, ko je čas za hrano, pa je še niso dobile. Na to bo mačka poleg s pogledom verjetno opozorila tudi zvočno, lahko pa se tudi podrgne ob vaše noge. Če še vedno ne bo dobila hrane, bo naslednji znak hoja do skledice in nazaj k vam (in nato morda še do prostora, kjer shranjujete njeno hrano).
4. Nepremičen pogled je lahko tudi znak strahu
Mačke včasih zrejo v človeka, drugo žival ali v predmet, ker se bojijo. Pozorni bodite na druge znake strahu, kot so: razširjene zenice, spuščena glava, ušesa, potegnjena na stran ali nazaj, sklonjena drža, predvsem pa nasršenost dlake, ki jo najhitreje opazimo. Morda ste povzročili nekaj hrupa ali glasen zvok ali pa ste se nenadoma premaknili in mačko prestrašili?
5. Opozorilni znak
Ko mačka nepremično brez mežikanja gleda v drugo mačko, je to, skupaj z govorico telesa (napeto telo, največkrat z grbo, kot bi poskušala izgledati večja, z nasršeno dlako) opozorilni znak, naj se umakne, sicer bo prišlo do fizičnega konflikta.
Tak pogled lahko velja tudi za vas. Umaknite se mački in ji dajte prostor.
Kaj storiti, če mačka gleda v vas?
Glede na to, da pogled lahko pomeni zelo različne vzroke tega početja, je najpomembneje, da pogledate, kako se mačka sicer obnaša in kaj sporoča s telesom:
-
Ali mačka stoji, je rep pri miru in dlaka nasršena?
-
So zenice razširjene?
-
Kakšna je pozicija uhljev?
-
Ali ob tem mačka piha ali renči?
-
Ali mačka mežika?
Če iz govorice telesa razberete, da je mačko strah ali je napadalna, umaknite pogled, ne delajte nenadnih gibov in dajte mački prostor – ne pristopajte k njej, ne govorite ali ne božajte je.
Če mačka mežika oz ne kaže znakov bojazni ali agresije, pa se ji posvetite s pozornostjo, hrano ali igro. V tem primeru ji lahko tudi vrnete poljubček tako, da ji zrete nazaj v oči in počasi zapirate ter odpirate veke.