Ko imate doma že eno mačko, je lahko velik izziv pripeljati še eno.
Tudi če vse naredite prav, še ni nujno, da bosta mački z veseljem sprejeli ena drugo. Nekatere mačke preprosto nočejo družbe, druge pa le potrebujejo čas. Pomembno je, da prepoznate, kaj pomenijo reakcije vaše mačke – in primerno ukrepate.
Priprava doma za novo mačko
Če ste se odločili za novo mačko, je prvi korak, ko jo pripeljete domov, da njeno gibanje omejite na en prostor. Idealno bi bilo izbrati sobo, ki je vaša prva mačka ne uporablja pogosto.
Poskrbite, da bo v sobi hrana, voda, ležišče za počitek, skrivališča, mačje stranišče, igrače in praskalnik. Ti predmeti naj bodo tisti, ki so prišli z mačko, ali popolnoma novi. Ne uporabljajte pa pripomočkov vaše prve mačke, saj bodo imeli vonj po njej, kar lahko novo mačko vznemiri v trenutku, ko se poskuša sprostiti v svojem novem okolju.
Dajte mački dovolj časa, da se privadi na rutine novega doma in ljudi, ki v njem živijo, ter da njen vonj postane del sobe. To se zgodi:
- aktivno, ko mačka z obraznimi žlezami na obrazu drgne pohištvo in vogale sten ter praska svoj praskalnik.
- pasivno, ko mačka spi in počiva na ležišču ter se igra z igračami.
Odvisno od karakterja mačke, lahko to obdobje prilagajanja traja nekaj dni do enega ali dveh tednov. Znaki, da je nova mačka udobno nameščena v novem okolju, vključujejo:
- Prijazno vedenje, ko vstopite v sobo, kot so pristop, drgnjenje ob vaše noge, mrmranje, predenje in mijavkanje.
- Počitek na boku z izpostavljenim trebuhom in prevračanje.
- Igranje z igračami.
- Drgnjenje obraza ob pohištvo, vogale sten in druge predmete v sobi.
- Normalno prehranjevanje, pitje, negovanje in opravljanje potrebe.
Če vaša nova mačka kaže znake frustracije, ker je omejena v eni sobi, ji lahko omogočite več prostora. Če to ni mogoče, je smiselno razmisliti o tem, da bi začeli s procesom seznanitve s prvo mačko.
Znaki frustracije zaradi omejitve vključujejo: praskanje po vratih in oknih, dolgotrajno mijavkanje, hoja gor in dol ob vratih, vzpenjanje na vrata, udarec s tačko, ko poskušate zapustiti sobo.
Izmenjava vonjev obeh mačk
Ko je mačka povsem udobna v svojem delu doma, je čas, da začnete postopek spoznavanja mačk med seboj. Začnite tako, da postopoma predstavite vonj druge mačke vsaki od mačk (brez dejanskega fizičnega srečanja). To je bistvenega pomena, saj mačke uporabljajo vonj posameznih mačk za prepoznavanje, ali so v isti socialni skupini ali ne. Naš cilj je, da mački dojemata druga drugo kot del iste socialne skupine s tem, da ustvarimo skupni vonj.
Namen izmenjave vonjev je, da se obe mački povsem udobno počutita v prisotnosti vonja druge mačke preden se fizično srečata. S tem je večja verjetnost, da bosta sprejeli fizično prisotnost druga druge, saj bosta bolj verjetno dojemali druga drugo kot del iste skupine.
Korak 1: Izmenjava posteljnine
Začnite izmenjavo vonjev tako, da vzamete kos posteljnine vsake mačke (npr. odejo) in jo postavite v ležišče druge mačke. V tej situaciji upamo, da bosta mački ležali na posteljnini druge mačke in s tem mešali svoja vonja ter ustvarili skupni vonj. Tiho opazujte, kako se mački odzivata na posteljnino. Mačka, ki kaže negativno vedenje, kot je aktivno izogibanje ali celo pihanje proti posteljnini, bo verjetno težje sprejela novo mačko v svoj dom, zato bo potreben počasnejši napredek.
Ko mački pokažeta sproščeno vedenje v prisotnosti posteljnine, lahko posteljnino vrnete nazaj v sobo izvorne mačke, da omogočite nadaljnje mešanje vonjev. Ta postopek lahko ponovite z več kosi posteljnine.
Dodatni nasvet: Če je mogoče pridobiti kos posteljnine nove mačke še preden jo pripeljete domov, lahko že zgodaj ocenite odziv obstoječe mačke. Če obstoječa mačka sprejme vonj nove mačke, preden je ta fizično prisotna v domu, je večja verjetnost, da bo lažje prenesla prisotnost nove mačke, ko jo pripeljete domov.
Če mački uživata v božanju, lahko uporabite lahke bombažne rokavice (eno za vsako mačko), s katerimi pobožate mački po obraznih žlezah (pod brado, po licih in okoli ušes), nato pa obrišete pohištvo v delu doma, kjer živi druga mačka.
Korak 2: Raziskovanje območja druge mačke
Če mački ne kažeta negativnih znakov ob vonju druge mačke, lahko kot naslednji korak začasno omejite obstoječo mačko (na primer ponoči v spalnico lastnika), da omogočite novi mački, da raziskuje območje obstoječe mačke. Na drugi strani lahko obstoječi mački omogočite, da raziskuje sobo nove mačke. To je sicer priporočljivo šele, ko je nova mačka popolnoma sproščena v novem domu.
Korak 3: Vizualni stik
Mački naj se vidita šele, ko sta popolnoma sproščeni v svojem domu. Vizualni stik naj bo omogočen s fizično oviro. To lahko dosežete na več načinov:
- z vrati, ki so rahlo odprta (tako da mački ne moreta skozi),
- mrežasto pregrado – nekateri izdelajo lesen okvir vrat, ki se prilega obstoječemu okvirju vrat in je prekrit z mrežasto žico,
- otroškimi vrati za stopnice.
Za uvajanje mladičev (ne pa odraslih mačk) lahko uporabite velik zaboj, ki je postavljen v sobo, v kotu in delno prekrit z odejo. Poleg odeje, ki zakriva en del zaboja, mora zaboj vedno vsebovati tudi skrivališče, kamor se mačka lahko umakne iz vidnega polja. To skrivališče je lahko kartonasta škatla ali postelja v obliki igluja. Tako mladič dobi prostor, kjer se lahko skrije, če postane zaskrbljen, ko se mu približa druga mačka.
Vrata v sobo lahko odprete in obstoječi mački dovolite raziskovati medtem ko je mladič v zaboju. Mladiča lahko zamotite s priboljški ali najljubšimi igračami, obstoječi mački pa ponudite tudi priboljšek, da okrepite pozitivne asociacije. Te priboljške je najbolje hraniti posebej za trenutke, ko sta mački izpostavljeni ena drugi, da ohranijo svojo vrednost.
Korak 4: Fizičen dostop pod nadzorom
Naslednji korak naj se zgodi šele, ko sta mački povsem sproščeni ob gledanju ena druge skozi oviro. Odstranitev ali odpiranje ovire naj bo izvedeno tiho, po možnosti v času, ko sta obe mački zaposleni s prijetno dejavnostjo, kot sta igra ali hranjenje. Mačk nikoli ne silite skupaj in jih poskušajte opazovati pasivno. Glavni cilj je, da se mački počutita udobno v prisotnosti druga druge; fizična interakcija ni potrebna. Če katerakoli od njiju pokaže znake stresa, ponovno namestite oviro in pojdite korak nazaj. Če mački kažeta sproščeno vedenje, naj bo nadzorovan fizičen dostop čim pogostejši.
Korak 5: Prost dostop brez nadzora za krajše obdobje
Prost dostop brez nadzora za krajše obdobje (nekaj minut) je mogoč le, če med mačkama v prejšnji fazi ni bilo negativnega vedenja. Ko enkrat začnete s tem korakom, naj bo prost dostop brez nadzora čim pogostejši. Če se med novo in obstoječo mačko pokažejo prijateljski znaki, jih lahko postopoma začnete puščati skupaj za daljše obdobje, vendar vedno poskrbite, da imata mački dostop do svojih delov hiše. V tej fazi je še posebej pomembno, da ima vsaka mačka svoje pripomočke na ločenih lokacijah in ločeno od pripomočkov druge mačke, saj to pomaga preprečiti občutek tekmovalnosti.
Sčasoma, če vse poteka dobro, pustite mačkama prosto gibanje po hiši.
Če imate težave z uspešnim dokončanjem postopka uvajanja ali se mački sprva dobro ujemata, nato pa pride do težav, je priporočljivo poiskati strokovno pomoč.