Mačji svet Zdravje & nega

Prva pomoč pri poškodbah repa mačke

stock.adobe.com

Če mačka ne premika repa, je to znak, da je nekaj narobe.

Rep je zelo pomemben za mačjo anatomijo, gre za podaljšek hrbtenice in je kompleksna struktura kosti, mišic, živcev in ožilja. Zlahka pa podleže poškodbam.

Med najpogotejšimi poškodbami mačjega repa so odrgnine, do katerih pride npr. ko se mačka z repom podrgne ob oster predmet, npr. žično ograjo, ali pa ko rep izvleče izpod stola malce prepozno. Če vidimo rdečo kožo na repu, pokličemo veterinarja, ki nam bo svetoval, ali lahko poškodbo oskrbimo sami tako, da očistimo del z milom in toplo vodo ter nanesemo antibiotično ali antiseptično mazilo, narahlo povijemo.

Če mačka iz repa krvavi, če je rep otekel ali pa tkivo spremeni barvo, moramo takoj k veterinarju. Rep ovijemo v čisto brisačo, da zaustavimo krvavitev.

Če opazimo, da si mačka grize rep, je prav tako nujen obisk veterinarja – lahko so vzrok bolhe, lahko pa tudi analne žleze ali rana, ki se ne celi.

Zlomljen rep in poškodbe živčevja

Tako kot vsaka kost, se lahko zlomi tudi rep. To se mačkam velikokrat zgodi, če jih npr priprejo vrata. Resnost poškodbe je odvisna od dela repa, na katerem je zlom. Konica se običajno zaceli, če pa se kost v repu zdrobi, je največkrat potrebna amputacija. Poškodbe pri korenu repa so zahtevnejše, saj so največkrat prisotne tudi poškodbe živčevja. V vsakem primeru moramo obiskati veterinarja.

Če mačko kdo potegne za rep, ji lahko povzroči nepopravljive poškodbe živčevja – ne le v repu, temveč tudi v hrbtenici, kar laho ovira tudi odvajanje vode in blata. Znak poškodbe živčevja je tudi rep, ki ‘visi’. Če opazite, da mačka repa ne more dvigniti, jo peljite k veterinarju.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.
×

 

Preberite tudi: ZA VAŠEGA LJUBLJENČKA POSKRBIJO OD SMRČKA DO REPA

Promocijsko sporočilo