Kot pri nudenju prve pomoči komur koli, tudi pri mački najprej ocenite situacijo. Zavedajte se, da je ranjena žival prestrašena in v bolečinah, lahko poskuša ugrizniti oz se braniti pred vami – tudi če je to vaša mačka.
Mački se približajte tiho in počasi, izogibajte se nenadnim gibom. Če morate mačko dvigniti, dajte eno roko pod njen prsni koš, z drugo pa podprite zadnji del. Izognite se točkam očitnih poškodb. Če je mačka zelo prestrašena, se tega raje lotite z brisačo ali odejo, a tudi pri tem bodite previdni.
Mački, ki je poškodovana, nikoli ne dajte hrane, vode in posebej ne človeških zdravil. Edina izjema pri tem je, če veste, da ima mačka sladkorno bolezen in morda nujno potrebuje prav hrano oz. glukozni gel ali med. Če ima mačka težave z dihanjem, bodite izjemno previdni, še posebej, če diha z odprtimi usti.
Ko mačko uspete prestaviti v transportni boks, ga dobro zaprite, vratca pa dodatne pritrdite s pasom ali trakom. Vozite previdno. Če mačka potrebuje prvo pomoč zaradi zastrupitve, katere vzrok poznate, imejte s seboj snov s katero se je najverjetneje zastrupila.
Prva pomoč za mačko, ki ne diha
- Idealno je, če nekdo pokliče veterinarja in vas naroči ter vas in mačko tja odpelje, vi pa medtem izvajate umetno dihanje, pri čemer, tako kot pri ljudeh, pazite, da ne premikate glave, vratu in hrbtenice.
- Mačko položite na stran in preverite, če res ne diha (če ni premikanja prsnega koša, zadržite dih in preverite, ali ima pretok zraka skozi nosnici).
- Odprite gobček, potegnite jezik naprej in preverite, ali opazite tujke ali kri. Če so, tujek poskusite odstraniti.
- Če mačka ne diha, rahlo povlecite glavo s smrčkom naprej.
- usta zaprite in pihnite v nos približno 10 krat na minuto.
- Če ne čutite srčnega utripa, pritisnite na prsni koš tik za sprednjimi tačkami z njenimi komolci vsaki dve sekundi. Za vsakih 15 pritiskov, dvakrat vpihnite v nos.
- Tudi po treh minutah nadaljujte do veterinarja.
Komplet prve pomoči za mačke
To je osnovni seznam stvari, ki naj jih vsebuje komplet prve pomoči za mačko – dodajte pa še karkoli, kar potrebuje vaša mačka (če jemlje posebna zdravila in podobno):
- Povoji (širine 5 cm)
- Obveze za odprte rane (2,5 cm)
- Trakovi za brezšivno zapiranje ran (Steri strips)
- Gaze
- Vatke in vatirane palčke
- Nelepljivi obliži za pokrivanje ran
- Škarje z zaobljenimi konicami
- Brisača ali krpa
- Fiziološka raztopina
Prva pomoč za pse – več prispevkov najdete tule.