Mačji svet

Zakaj se moja mačka skriva?

foto: adobestock
Tako kot ljudje imajo tudi mačke vsaka svojo edinstveno osebnost.

Nekatere mačke so po naravi bolj plašne od drugih in se pogosteje skrivajo pod posteljo ali v omari. Včasih pa je skrivanje znak, da je nekaj narobe.

1. Skrivanje je instinktivno

Do neke mere je skrivanje instinktivno vedenje pri vseh mačkah, saj so bolj aktivne ob zori in mraku. Zato čez dan pogosto najdejo odmaknjen prostor za počitek. Skrivanje jih tudi ščiti pred plenilci in jim pomaga loviti plen.

2. Skrivanje daje mačkam občutek varnosti

Ko se mačke počutijo tesnobno ali ranljivo, preživijo več časa odmaknjene od drugih družinskih članov. Skrivanje jim v teh situacijah predstavlja varnost. Tesnoba je lahko posledica nedavne selitve, novega člana družine, izgube družinskega člana ali spremembe družinskih rutin. Lahko gre tudi za reakcijo na neznane obiskovalce, glasne zvoke ali ustrahovanje s strani drugih hišnih ljubljenčkov v gospodinjstvu – še posebej drugih mačk.

3. Mačka je bolna

Vse bolezni, od okužb sečil do okužb zgornjih dihal, lahko vodijo do več skrivanja. Vsako spremembo v vedenju skrivanja vaše mačke je dobro obravnavati pri veterinarju.

Kje se mačke skrivajo?

Vsaka mačka ima lahko svoje najljubše skrivališče; lahko je to v omari, pod posteljo ali stolom, v škatlah ali predalih. Večina mačk ima najraje temna, topla in dovolj zaprta skrivališča. To jim nudi varnost pred napadi, hkrati pa jim omogoča, da opazujejo, kaj se dogaja okoli njih.

Čeprav si vaša mačka lahko sama izbere svoje skrivališče, ji lahko ponudite več možnosti, da se bo počutila varno, ko to najbolj potrebuje. Nastavite ji lahko kartonsko škatlo z odejo ali kupite pokrito mačjo posteljo ali celo mačje stanovanje.

Je mačje skrivanje razlog za skrb?

Čeprav je občasno skrivanje običajno vedenje pri mačkah, je lahko v določenih situacijah zaskrbljujoče.

Obisk pri veterinarju je potreben, če se vaša mačka skriva več kot običajno in kaže druge simptome, kot so: opravljanje potrebe zunaj mačjega stranišča, zmanjšan apetit, bruhanje, driska, kihanje, kašelj in izpadanje dlake.


Preberite tudi: Kako brati telesno govorico pri mačkah in kaj vse lahko izvemo iz nje?

Kako brati telesno govorico pri mačkah in kaj vse lahko izvemo iz nje?

error: Kopiranje teksta ni mogoče.