Povprečna življenjska doba mačke je 13–17 let, čeprav lahko mnoge dočakajo 20 let ali več.
Pri tako dolgem življenju je ustrezna nega bistvenega pomena za vsako od mačjih življenjskih obdobij, še posebej, ko vstopijo v leta seniorčkov.
Po podatkih Ameriškega združenja strokovnjakov za mačke (AAFP) se mačke štejejo za starejše, ko dopolnijo 10 let. Toda mnogi veterinarji lahko začnejo mačke obravnavati kot starejše pri 7 letih, kar pomeni, da letni zdravstveni pregled zamenjajo poletni pregledi. Tisti, ki imajo doma mačke vedo, kako subtilni so lahko znaki bolezni in kako dobro znajo mačke prikriti svojo bolečino.
Znaki staranja pri mačkah
Fizični znaki so:
- izguba ali povečanje telesne mase,
- težave pri skakanju, zmanjšana mobilnost,
- težave s prehranjevanjem,
- zobne bolezni,
- zmanjšan vid, zlasti ponoči,
- zmanjšan sluh.
Vedenjski znaki so:
- več spanja in manj aktivnosti,
- zmanjšana samopomoč,
- znaki zmedenosti, kot je tavanje po hiši,
- nesreče v hiši ali težave priti do stranišča,
- povečano skrivanje.
Zdravstvene težave starejših mačk
Med starejšimi mačkami so pogoste naslednje bolezni:
- Bolezen zob, ki prizadene več kot 80 % mačk, starejših od 5 let. Domače ščetkanje in letno čiščenje zob lahko pomagata ohranjati zobe vaše muce zdrave.
- Artritis pri mačkah je degenerativna bolezen sklepov, ki prizadene več kot 90 % mačk, starejših od 10 let.
- Bolezen ledvic pri mačkah najdemo pri več kot 20 % vseh mačk. Simptomi bolezni ledvic so lahko tako subtilni, kot so povečano pitje, pomanjkanje apetita ali rahla izguba teže.
- Izguba teže, povečan apetit in vokalizacija so znaki hipertiroidizma pri mačkah.
- Vnetno črevesno bolezen imajo pogosto v srednjih in starejših letih, kaže se s simptomi: bruhanje, driska in izguba teže.
- Sladkorno bolezen imajo zlasti tiste starejše mačke, ki so prekomerno težke.
- Rak črevesja in ustne votline ter tumor mlečnih žlez so pogostejši pri starejših mačkah.
- Sindrom kognitivne disfunkcije: 80 % mačk ima kognitivno disfunkcijo pri starosti 15 let ali več. Znaki demence pri mačkah so dezorientacija, vokalizacija (zlasti ponoči), nesreče v hiši, skrivanje, slaba nega in več spanja kot običajno.
Kako poskrbeti za starejšo mačko?
Za ohranjanje zdravja vaše starejše mačke so potrebni redni pregledi pri veterinarju in ustrezna nega doma. Vsaka fizična ali vedenjska sprememba vaše mačke lahko pomeni, da se nekaj dogaja z njenim zdravjem. Pomembno je, da upoštevate vse spremembe in se za nasvet obrnete na svojega veterinarja.
Poskrbite da ima vaša mačka vedno dostop do sveže vode in primerne hrane. Še posebej imajo rade tople kotičke, morda razmislite o ogrevani mačji postelji. Ne nazadnje je tudi stranišče v vsakem nadstropju pametna izbira za mačke, ki morda pozabijo, kje je stranišče, ali imajo težave s sklepi in mobilnostjo, zaradi česar ne morejo hoditi gor in dol po stopnicah.
Vse to lahko pomaga ustvariti mačkam prijetnejšo starost.
Vir: Pet MD