Psi v povprečju spijo od 8 do 20 ur, odvisno od njihove starosti, pasme, vadbe, okolice in zdravja. Psi imajo podobne cikle spanja kot ljudje, vključno s spanjem REM (hitro gibanje oči) in spanjem ne-REM.
Zakaj ne zbujati spečega psa?
Catrin George je pojasnila: »Psi v fazi REM spanja lahko trzajo z ušesi, očmi, nogami ali repom. Ko bodo globoko spali, bodo videti bolj sproščeni in bodo verjetno ležali na boku. Nikoli ne zbudite psa v tej fazi spanja.«
Zbujanje psa med globokim spanjem ima lahko posledice, saj ga lahko prestrašite in posledično skoči, opraska ali celo nehote ugrizne.
Poleg tega je dr. Mondrian Contreras povedal: »Obstajajo tudi zdravstvene težave, kot so izguba sluha, artritis in poškodbe hrbta, ki lahko povzročijo, da so psi bolj odzivni, če se nenadoma prebudijo. Ta intenzivna reakcija lahko povzroči, da se poškodujejo, ali pa lahko nenadno povečano fizično nelagodje povzroči, da nagonsko zarenčijo zaradi odziva – beg ali boj.«
Če že morate zbuditi psa, strokovnjaka svetujeta, da ga poskusite zbuditi, ko je v spanju ne-REM.
»Z nečim tiho zašumite v bližini psa, da ga nežno prebudite.«
Spremljajte, kako spi vaš pes
Poleg tega, da svojemu psu omogočite pravo količino spanca, da ostane zdrav, pazite tudi na njegove spalne navade.
Spremembe v količini spanja psov ali njihovem spalnem položaju lahko kažejo na bolečino ali nelagodje. Če vaš ljubljenček začne več spati podnevi in manj ponoči, je to lahko znak resnejših zdravstvenih težav.
»Če ste opazili kakršno koli spremembo v spalnih navadah svojega psa ali če ga še posebej težko zbudite, ga čim prej odpeljite k veterinarju,« svetujeta oba strokovnjaka.