Aktualno

Za pinijevim prihajajo še gosenice hrastovega sprevodnega prelca

Gosenice hrastovega sprevodnega prelca so v naših krajih praviloma prisotne kasneje od pinijevega – in sicer od maja do sredine julija.

Potem se zabubijo v gnezdih in v treh tednih se izležejo metulji. Hrastov prelec napada predvsem hrast, lahko tudi brezo, gaber, kostanj in bukev, ki rastejo v bližini glavnih gostiteljev. Hrastov sprevodni prelec je razširjen po vsej Evropi, tudi v Sloveniji, predvsem v hrastovih gozdovih. Gosenice hrastovega sprevodnega prelca se zabubijo v zapredkih na drevesih.

Gosenice obeh prelcev se premikajo v značilnih sprevodih in predstavljajo veliko nevarnost za ljudi in živali

“Poznamo še druge vrste iz rodu Thaumetopoea, katerih gosenice lahko izzovejo močno vnetno/alergijsko reakcijo po stiku s kožo in sluznicami, najdemo pa jih od centralne Evrope, preko Mediterana do Afrike,” povedo v Kliniki za male živali.

Poraščene so s številnimi drobnimi hitinskimi dlačicami, v katerih se skriva dražljiva beljakovina thaumetopoetin, ki povzroči, kot pojasnijo, neodvisno degranulacijo mastocitov, kar lahko vodi v hudo alergijsko/vnetno reakcijo.

Navadno pridejo psi in mačke v kontakt z gosenicami, ko se te gibajo po tleh v sprevodih. Redkeje se zgodi, da gnezdo gosenic pade na tla, njihove dlačice pa raznese veter.

V primeru suma stika živali z gosenico sprevodnega prelca TAKOJ poiščite veterinarsko pomoč!

Okrevanje živali je v veliki meri odvisno od hitrosti nudenja veterinarske pomoči. Prizadeto mesto sperite z (toplo) vodo. Drgnjenje/brisanje prizadetega mesta ni priporočljivo, saj se dlačice ob tem lomijo in prihaja do dodatnega sproščanja toksina.

Pozor! Gosenice pinijevega sprevodnega prelca že na prvih pohodih

error: Kopiranje teksta ni mogoče.