Otroci in psi

Otroci in psi: Kako lahko psi izboljšajo življenje otrok z avtizmom?

foto: adobestock
Psi že dolgo veljajo za človekovega najboljšega prijatelja, vendar vloga psov v življenju otrok z avtizmom presega zgolj prijateljstvo. Raziskave in izkušnje številnih družin kažejo, da psi lahko pomembno izboljšajo kakovost življenja otrok z avtizmom.

Ti otroci pogosto doživljajo svet na edinstven način, s specifičnimi senzoričnimi potrebami, socialnimi izzivi in komunikacijskimi težavami, kar vpliva na njihovo vsakodnevno življenje.
V nadaljevanju predstavljamo nekatere ključne koristi, ki jih, kot ugotavljajo strokovnjaki, prinašajo psi otrokom z avtizmom.

1. Povečanje čustvene stabilnosti

Psi so naravno sočutni in ne obsojajo, kar je zelo pomirjujoče za otroke z avtizmom. Prisotnost psa pogosto pomaga zmanjšati tesnobo, saj otrokom nudi stalno čustveno podporo. Dotik psa, njegova toplina in nežnost otroka pomirijo v stresnih situacijah, zmanjšajo pogoste napade jeze in druge čustvene izbruhe ter pomagajo otroku, da se umiri in ponovno vzpostavi stik s svojim okoljem.

2. Izboljšanje socialnih veščin

Otroci z avtizmom se pogosto spopadajo s težavami pri socialnih interakcijah. Pes lahko postane most med otrokom in drugimi ljudmi. Skrbništvo psa spodbuja socialno interakcijo, saj psi naravno privlačijo pozornost drugih ljudi in s tem omogočajo lažjo komunikacijo. Otrok lahko preko interakcij s psom razvije osnovne socialne veščine, kot je očesni stik.

3. Spodbujanje samostojnosti in odgovornosti

Skrb za psa pomaga pri razvoju veščin samostojnosti in odgovornosti. Otrok lahko prevzame manjše naloge, kot so hranjenje psa, sprehajanje ali ščetkanje, kar pripomore k večji samostojnosti. Redna rutina nege psa jim omogoča strukturo, kar je še posebej pomembno za otroke, ki imajo radi predvidljivost in red.

4. Izboljšanje komunikacijskih veščin

Za nekatere otroke z avtizmom je verbalna komunikacija lahko izjemno težka. Psi so odlični poslušalci in ne potrebujejo verbalnih ukazov, da bi razumeli otroka. Preko interakcij s psom lahko otrok postopoma izboljšuje svojo sposobnost komuniciranja. Prav tako lahko pes deluje kot motivator za govorjenje – mnogi otroci bodo raje komunicirali s psom, kar postopoma pripomore k izboljšanju njihovih komunikacijskih veščin tudi z ljudmi.

5. Spodbujanje telesne aktivnosti

Otroci z avtizmom imajo pogosteje težave s telesno aktivnostjo in koordinacijo. Psi pa spodbujajo gibanje: bodisi skozi sprehode bodisi skozi igro na prostem. Redna fizična aktivnost je pomembna za telesno in duševno zdravje otroka, saj pripomore k zmanjšanju stresa in izboljšanju razpoloženja.

6. Varnost in zaupanje

Psi so lahko tudi odlični spremljevalci za zagotavljanje varnosti. Nekateri otroci z avtizmom lahko namreč impulzivno zbežijo ali se izgubljajo, psi spremljevalci pa so usposobljeni, da spremljajo in zaščitijo otroka v teh situacijah. Prisotnost psa lahko staršem zagotovi večji občutek varnosti, saj pes lahko opozori na morebitne nevarnosti in pomaga otroku ohraniti stik z okoljem.

7. Razumevanje in sočutje

Otroci z avtizmom se pogosto spopadajo s težavami pri razumevanju in izražanju čustev. Psi nudijo varen prostor, kjer otrok lahko razvija empatijo, sočutje in čustveno izražanje. Pes ne obsoja in ne postavlja visokih pričakovanj, kar omogoča otroku, da v svojem tempu razvija čustvene vezi in razumevanje čustev.

Raziskava kaže, da terapevtski psi izboljšujejo spanje avtističnih otrok

 

Psi lahko otrokom z avtizmom prinesejo številne koristi, od čustvene podpore do izboljšanja socialnih in komunikacijskih veščin. Povezanost med psom in otrokom je lahko izjemno močna in globoka, saj pes ne glede na okoliščine ostaja zvest prijatelj. Vključitev psa v življenje avtističnega otroka ni le odločitev o ljubljenčku, temveč o dolgoročnem partnerju, o terapevtu, ki lahko spremeni otrokov svet na boljše.

Vsaka družina in vsak otrok z avtizmom je edinstven, zato je pomembno, da se pred odločitvijo za psa posvetujete s strokovnjaki in ocenite, ali je pes prava izbira za vaše potrebe.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.