Pasme

PETA opozorila na zdravstvene težave čistokrvnih psov posameznih pasem

foto: adobestock

Norveška je postala prva država, ki je leta 2022 prepovedala vzrejo angleških buldogov in kavalirjev kralja Karla zaradi pomislekov o dobrem počutju živali, povezanih z zdravstvenimi težavami, ki se običajno pojavljajo pri teh pasmah.

Pasem psov ni ustvarila narava, ustvarili so jih ljudje. Obstaja veliko zdravstvenih težav, ki jih spremlja vzreja določenih fizičnih lastnosti, poudarja PETA.

Te pasme imajo večje zdravstvene težave

Čistokrvni psi so nagnjeni k naslednjim težavam:

Beagli

Beagli se soočajo z večjim tveganjem za razvoj demence, glavkoma, hernije diska in raka mlečnih žlez.

Pes sv. Huberta

Pes sv. Huberta ima pogosto nizko spuščene veke in je zato pri njih večje tveganje za kronično draženje in okužbe oči. Njihova ohlapna ušesa in nagubana koža prav tako povečajo tveganje za nastanek resnih okužb ušes ali kože.

Bokser

Bokserji – glede na raziskavo, ki jo je zbral Royal Veterinary College v Londonu, so boksarji genetsko nagnjeni k 76 različnim zdravstvenim težavam. Najpogostejše so napihnjenost, rak, očesne razjede, sindrom razdražljivega črevesa ter mišično-skeletne težave.

Buldog

Buldogi – zaradi selektivne vzreje morajo biti pogosto umetno osemenjeni in roditi s carskim rezom, ker so njihove glave prevelike in boki premajhni. Pogosto imajo tudi težave z dihanjem.

Kavalir kralja Karla

Kavalirji kralja Karla so bili vzrejeni, da imajo nenaravno oblikovane lobanje, kar lahko povzroči stanje, imenovano siringomielija, pri kateri je lobanja premajhna za možgane, zaradi česar možgansko tkivo štrli skozi lobanjsko dno in pritiska na hrbtenjačo. Ocenjuje se, da več kot 90 % psov te pasme trpi za to izjemno bolečo boleznijo. Imajo pa tudi številne druge zdravstvene težave: brahicefalični obstruktivni sindrom dihalnih poti, kronična vnetja ušes, displazijo kolkov ter bolezen mitralne zaklopke.

Jazbečar

Jazbečarji se soočajo s kopico zdravstvenih težav. Njihov dolgi hrbet in kratke noge povzročajo večje tveganje za vseživljenjske težave s hrbtom, koleni in sklepi. Soočajo se tudi z gluhoto, očesnimi boleznimi in okvarami srčnih zaklopk.

Dalmatinec

Dalmatinci so genetsko nagnjeni h gluhoti in višjim ravnem sečne kisline, kar vodi do pogostejših primerov kamnov v mehurju, ki so boleči in povzročajo okužbe sečil ter potencialno smrtno nevarne blokade.

Francoski buldog

Francoski buldogi so nagnjeni k naslednjim boleznim: brahicefalični obstruktivni sindrom dihalnih poti, driska, vnetja ušes in dermatitis kožnih gub.

Nemški ovčar

Nemški ovčarji imajo večje tveganje, da bodo imeli težave s kroničnimi bolečinami v medenici, vsaj osem različnih tipov bolezni srca in displazijo kolkov.

Zlati prinašalec

Pri Zlatih prinašalcih obstaja večje tveganje, da zbolijo za kostnim rakom, odpovedjo ledvic, boleznimi srca ter melanomom očes in ust.

Labradorec

Labradorci imajo večje tveganje za bolečine v sklepih, kožne alergije in da zbolijo za očesnim rakom.

Pekinez

Pekinezi (Pekinčani) se soočajo s težavami z dihanjem, lahko pa trpijo tudi za proptozo ali izbočenjem enega ali obeh očesnih zrkel iz njihovih jamic.

Pudelj

Pri pudljih obstaja tveganje, da pride do kolapsa (sesedanje) sapnika, sladkorne bolezni, težav z vidom in epileptičnih napadov.

Mops

Mopsi imajo 54-krat večjo verjetnost, da bodo zboleli za brahicefaličnim obstruktivnim sindromom dihalnih poti, kot druge pasme psov. Izpostavljeni so tudi večjemu tveganju za sladkorno bolezen, izpahe sklepov, proptozo in vnetja možganov.

Rotvajler

Rotvajlerji lahko trpijo zaradi nekaterih vrst raka, tresenje glave, bolezni srca, bolečin v živčevju, okužb maternice ter slabosti in izgube nadzora nad okončinami.

Šarpej

Šarpeji so zaradi pretirano nagubane kože nagnjeni k pogostim okužbam kože, pogosto razvijejo tudi displazijo kolkov in motnjo dihanja. Trpijo tudi zaradi entropije, alergij, vnetja ušes ter tako imenovanim “cherry eye” – prolaps (ali izstop) žleze tretje veke.

Bernardinec

Bernardinci imajo zdravstvene težave, kot so: napihnjenost, bolezni srca, displazija kolkov in komolcev ter težave z vratom.

Yorkshirski terier

Yorkshirski terierji imajo večje tveganje za kolaps sapnika, kronično drisko, hepatitis ter epileptične napade.

V razmislek pred nakupom čistokrvnega psa

Nakup čistokrvnega psa lahko za žival pomeni boleče zdravstvene težave, za vas pa metanje denarja v industrijo vzreje psov, ki ji za dobrobit živali očitno ni mar. Obstaja na milijone psov, vključno s čistokrvnimi, ki potrebujejo dom, zato jih posvojite iz zavetišča in jim polepšajte življenje.

Vir: PETA

error: Kopiranje teksta ni mogoče.