Šnavcer je inteligenten, odporen in miren pes, ki je bil vzrejen kot delovni, danes pa je to priljubljena družinska pasma.
Šnavcerji so mirni, sproščeni in zelo vdani psi robustnega in kompaktnega videza. Izvirajo iz južne Nemčije, kjer so jih uporabljali kot hlevske pse, ker so se dobro počutili med konji. So učinkoviti lovci na podgane – glodavce so ubili z enim samim ugrizom in si prislužili sloves podganarjev.
Poznamo velike, srednje in pritlikave šnavcerje.
Sama pravita, da ju je pasma kar poklicala – v ambulanti sta namreč zdravila mini šnavcerko, ki ju je popolnoma prevzela. Kupila sta svojo Bacci ball.
Značilnosti pasme šnavcer
Telesne značilnosti pasme:
- barva: poper sol in črna
- velikost: 45 do 50 cm
- teža: 14 do 20 kg
Značajske značilnosti pasme:
- prijetni, mirni
- živahni, naklonjeni otrokom, vdani lastnikom
- zelo pozorni, čuteči,
- ne lajajo veliko
»Glava mora biti v sorazmerju s postavo psa, z jasno definiranim robom, poudarjenim z obrvmi. Ušesa morajo biti pravilno zavihana in viseča, visoko nastavljena, v obliki črke V, nošena simetrično in obrnjena naprej proti sencem. Telo mora biti trdno čvrsto, hrbtna stran močna, močna in visoka morajo biti tudi visoka ledja. Razdalja med zadnjim rebrom in bokom daje kompakten videz psa. Rep mora biti ’naravna sablja’ ali v obliki srpa, s pogledom od zadaj. Dlaka mora biti žilava in gosta. Šnavcer potrebuje tedensko nego dlake,« pove še nekaj več podrobnosti Oton Vidic.
Inteligentna primernost za šolanje, skupaj z vzdržljivostjo in odpornostjo proti boleznim, naredijo standardnega šnavcerja idealnega družinskega spremljevalca in psa čuvaja z vsem, kar bi moral imeti dober delovni pes.
Mladički pasme šnavcer iščejo dobre domove
Oton Vidic zagovarja, da se mora pes popolnoma razviti – da mora hormonsko dozoreti in da razviti svojo identiteto. Zagovarja, da se psa ne kastrira ali sterilizira takoj in tak pristop sta ohranila tudi pri svoji psički, zato sta se odločila imeti pred leti tudi svoje leglo. Letos se z mladički srečujeta drugič.
»Mladički so čiste duše. Dajo ti ogromno, če znaš to sprejemati. In ko z mladički poustvariš sinhronizacijo, odnos, dobijo ti mladički največ, kar lahko ponesejo v svoje domove. Zato so naši mali šnavcerji tako posebni. Odraščajo z veliko ljubezni in veliko sočutja, predvsem pa so socializirani. Zato naše mladičke priporočava in zanje iščeva zrele aktivne ljudi, ki ljubijo življenje in sobivajo z naravo,« pove veterinar.
Zdrav mladiček je tisti, ki odrašča v zdravem okolju
»Počutje mladička v odraščanju v prvih mesecih življena je njegova močna valuta za njegov stabilen razvoj v čudovitega psa. Če je mladiček vzgojen v stalni skrbi in prisotnosti človeka, ki ga objema, neguje, pestuje, bo tak mladiček stabilen, miren, samozavesten in takega mladička ne bo strah. Tak mladiček se že takoj odziva na svoje ime, razvija odnos s človekom, pove, kdaj je lačen, kdaj ga tišči lulat in kakat. Zato so take vrste mladički, pa naj bodo mešančki ali rodovniški psi, zelo stabilni psi v svojem razvoju in počutju.«
Ob tem naniza še nekaj nasvetov za čim boljše zdravje: »Če pes ni duševno stabilen, če ne živi v varnem okolju in okolju stabilnih lastnikov, pride bolezen. Pes mora zaužiti tako kot človek čim več naravne žive hrane. Čim več izvirske in energijsko žive vode. Ko in če se pojavi bolezen, je to samo znak, simptom, da se nekaj spreminja. Mogoče je nam ljudem namenjeno najbolj iskreno sporočilo, da v okolju, kjer sobivamo s psom, niso stvari urejene. Pes, ki živi v našem bivalnem okolju, z nami deli vso energijo. Pes nas ščiti in pes sprejema ter oddaja vse naše pozitivne in negativne energije.«