Prehrana Življenje s psom

Surova hrana za pse: razlogi ZA in PROTI

Medtem ko v enem prispevku beremo o tem, kako je surova hrana za pse zdrava in kot taka edina biološko primerna hrana, na drugi strani naletimo na predstavnike stroke, ki postrežejo z argumenti proti.

Nekateri skrbniki tovrstnega prehranjevanja ne bi zamenjali za nič na svetu, drugi so absolutni nasprotniki. A kot običajno ima vsaka medalja dve plati.

Prednosti sveže hrane za pse so enake prednostim sveže hrane za ljudi, vendar je tukaj verjetno še bolj kot kjerkoli drugje nujen zdravorazumski pristop. Način hranjenja psa s surovo hrano pač ne pomeni preproste menjave briketov za surovo meso, nujno je tudi poznavanje osnovnih pravil rokovanja s surovim mesom ter seveda znanje o tem, kaj vse vključiti v pasje obroke, da bodo tudi na dolg rok uravnoteženi.

Surova hrana za pse prav tako ne predstavlja nujno ultimativne, že skoraj čudežne rešitve za zdravstvene težave psov, čeprav se, na žalost, pogosto tako promovira. S tem se ustvarja vtis, da je to zgolj samo še en trend v pasji hrani, kar pa ne drži.

Način hranjenja psa s surovo hrano ne pomeni preproste menjave briketov za surovo meso.

Uravnoteženost obrokov

Polna skleda surovih jeter ali hranjenje psa izključno s piščančjimi fileji ni popoln obrok, kaj šele uravnoteženo prehranjevanje na dolgi rok. Dejstvo je, da surova hrana v pasji skledi ne pomeni samo surovega mesa, temveč morajo biti vse hranilne snovi v optimalnih razmerjih, ki so primerna glede na starost psa in njegovo aktivnost. Če ima pes zdravstvene težave ali druge specifične potrebe, morate ob sestavi obrokov upoštevati tudi to, sicer si lahko na glavo nakopljete dodatne težave!

Seveda je popolnoma mogoče doseči uravnoteženo prehranjevanje tudi na tak način, zlasti zaradi tega, ker je tovrstna hrana v zadnjem času tudi lahko dosegljiva v trgovinah za živali, vendar je – vsaj na začetku – potreben nekoliko večja angažiranost skrbnika. Ste na to pripravljeni?

Pomembno je, da vedno poskrbimo za ustrezno higieno pri shranjevanju in pripravi surovega mesa.

Potencialne težave s patogenimi bakterijami

Povprečen pasji skrbnik se najbolj boji salmonele na surovem piščančjem mesu, a svet bakterij (in tudi virusov, parazitov …) je bistveno bolj razgiban ter pester in prav gotovo tudi eden izmed glavnih argumentov ‘proti’, ki ga lahko zasledimo med stroko. Poleg higiene je ena izmed preventiv tudi kupovanje takega mesa, ki je že v osnovi mišljeno za surovo prehrano psov.

Prav gotovo pa moramo vedno poskrbeti za ustrezno higieno pri shranjevanju in pripravi surovega mesa. Pri tem moramo še toliko bolj paziti, če imamo doma mladiče in pse ter ne nazadnje tudi ljudi z oslabljenim imunskim sistemom, ki so lahko prav zaradi tega bolj dovzetni za morebitne zaplete.

Poleg tega je izjemno pomembna tudi higiena in pravilno rokovanje s surovim mesom: primerno shranjevanje in odtajanje, higiena pulta in pribora ter ob tem pogosto pozabljene pasje sklede, ki jo je treba umiti po vsakem obroku! Verjeli ali ne, mnogi tega ne počnejo, saj jo pes poliže do čistega. Obrok moramo vedno postreči v čisto posodo in to ne glede na to, kako hranimo psa; pasjo skledo moramo umiti po vsakem hranjenju!

Hraniti surovo samo zato, ker je to zdaj moderno, ker se o tem govori več kot pred leti, je napačen razlog za menjavo obstoječe prehrane.

Hranite surovo samo zato, ker je to moderno, nima smisla

Hraniti surovo samo zato, ker je to zdaj moderno – ker se o tem govori več kot pred leti – je napačen razlog za menjavo obstoječe prehrane. Ne nazadnje sploh ni nujno, da bo vašemu psu tovrsten način prehranjevanja ustrezal in bi se morda bolje počutil, če bi bila hrana zanj kuhana. Ste morda kdaj pomislili na to?

Brezglavo sledenje trendom ni še nikoli prineslo ničesar dobrega, saj zagotovo veste, da trendi pridejo in gredo. Pes nima možnosti izbire hrane, v njegovem imenu se odločamo mi, zato izberimo po pameti in predvsem glede na to, kaj ustreza psu in ne, kaj se prodaja kot zdravo.

Cena: kakovostna surova hrana je nekoliko dražja

Hrana za psa – pa naj bo briketirana, kuhana ali surova – predstavlja strošek. To je dejstvo, ki se mu ne moremo izogniti, če smo se za psa odločili. In večji kot je pes, več bo pojedel, kar bo na koncu meseca tudi bolj očitno obremenilo družinski proračun. Kakovostna surova hrana za pse je gotovo nekoliko dražja, vendar mnogi menijo, da počutje in zdravje psa na koncu odtehtata razliko v ceni.

Po drugi strani pa ljudje vedno iščemo bližnjice, kako privarčevati. Nekatere pot hitro pripelje do hranjenje psa z obrezki in klavniškimi odpadki nenadzorovanega porekla, za katere niti ne vemo, ali so ustrezno veterinarsko pregledani in s tega vidika tudi neoporečni in varni za hranjenje. To prav gotovo ni varen in primeren pristop.

 Ali torej sploh obstajajo razlogi ZA?

Seveda obstajajo, a ob predpostavki, da se tega lotite na odgovoren način in ne zato, ker tako narekuje duh časa ali ponudba v trgovini. In komaj ob upoštevanju in razumevanju razlogov ‘proti’, se lahko začnemo pogovarjati o razlogih ‘za’.

Primerno izbrana, kakovostna in uravnotežena sveža hrana bo prav gotovo pozitivno vplivala na zdravje in počutje psa. Ne nazadnje skrbniki poročajo o različnih izkušnjah iz prve roke: od zadaha brez vonja do čistih in zdravih zob brez oblog in kamna, izgube odvečne telesne teže, več energije, manjšem iztrebku brez specifičnega vonja, kar pri marsikom odtehta nekoliko višjo ceno v primerjavi z briketirano hrano. Ob strokovni podpori in vodenju je seveda lahko nepogrešljiva tudi ob različnih bolezenskih stanjih (alergije in druge težave s kožo, diabetes …), ki so se po pričevanju mnogih zelo omilila in izboljšala. Različni skrbniki psov imajo tako različne izkušnje. Pogost argument, ki ga lahko zasledimo, je tudi ta, da jim tovrsten način prehranjevanja omogoča popoln nadzor nad sestavinami, ki jih ponudimo v pasjo skledo.

In kot rečeno: mi smo tisti, ki odločamo v imenu psa. Odločimo se tako, da bo najbolje zanj, pri tem pa naj nas vodi zdrava pamet in kmečka logika!

avtor: Lena Gregorčič

error: Kopiranje teksta ni mogoče.