Šolanje in šport

KD Velenje: Čas je, da pse prenehamo “ubijati z ljubeznijo”

Foto: arhiv KD Velenje

V Šaleški dolini že dobrih 45 let deluje Kinološko društvo Velenje. V društvu največji poudarek dajejo šolanju mladih psov, problematičnih psov in seveda tudi tistih psov in vodnikov, ki želijo še kaj več, kot samo opraviti izpit … 

Morda tekmovati in psu ponuditi izražanje zanj tipičnih nagonov. Delovati ne samo, kadar pride do težavnih situacij, ampak delovati proaktivno ter javnost osveščati in obveščati o pravilnem načinu socializacije in šolanja psa.

Psa je treba dojemati kot žival

Število psov v urbanem okolju narašča in v društvu opažajo, da lastniki psov dostikrat dojemajo svoje pasje ljubljenčke kot družinske člane. To ni narobe, vendar pa dostikrat prihaja do počlovečenja psov in s tem napačnega vedenja le-teh.

»Če je bilo v preteklosti nekaj normalnega, da je pes privezan na verigi, živel zunaj, v neprimernem bivalnem okolju, je tega sicer bistveno manj. So pa nastale drugačne, prav tako za psa travmatične in neprimerne situacije. Psi so sicer v stanovanjih, vendar zaradi neprimerne vzgoje lastnika postanejo asocialni, agresivni, zbolevajo zaradi neprimerne hrane, tudi neprimerno negovani. Lahko bi rekli, da jih na neki način “ubijamo z ljubeznijo”. Zato je izrednega pomena komunikacija med kinologi, inštruktorji, družbo in lastniki psov, da je treba psa dojemati, kot žival in se naučiti njihovega jezika in obnašanja,« razložijo v Kinološkem društvu Velenje.

Foto: arhiv KD Velenje

Želijo si več sodelovanja in izobraževanj za inštruktorje

Kot mnoga druga si tudi velenjsko društvo želeli še več sodelovanja s Kinološko zvezo Slovenije, z več seminarji na različnih področjih. »Ne samo o metodah šolanja in socializacije, ampak tudi, kako pristopati in podajati znanje vodnikom. Konkretno si želimo več izobraževanj inštruktorjev, kako šolati v skupini, delo s problematičnimi psi itd.«

Koristile bi tudi akcije izobraževanj s področja kinologije pod okriljem Zveze in Kinoloških društev po vsej državi, ki bi bile namenjene širši javnosti (vrtci, šole, društva …). »S tem bi morda tudi oslabili vse t. i. komercialne pasje šole, ki dostikrat za visoko ceno (ne samo drago tečajnino, ampak tudi z neprimerno izšolanimi in nesocializiranimi psi) poberejo tiste vodnike, ki želijo biti v trendu in s permisivno vzgojo vzgojiti psa. Smiselno bi bilo vzpostaviti zakonodajo in nadzor s področja šolanja psov in delovanja pasjih šol.«

Več slovenskih kinoloških društev pa najdete TULE.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.