Mantrailing je kinološka disciplina, s pomočjo katere se išče točno določena oseba po njenem osebnem, individualnem vonju.
Mantrailing je zelo uporaben pri iskanju pogrešanih oseb takrat, ko vodniki vedo koga iščejo in kje je bila ta oseba nazadnje videna. Največkrat gre za starejše osebe, osebe z demenco, psihiatrične bolnike … Mantrailing pes lahko išče pogrešano osebo tako v naravi kot v urbanem okolju. Pri iskanju ima pes ustrezno oprsnico in je pripet na dolg povodec, tako da mu vodnik lahko sledi.
Maintrailing za namen reševanja ali kot miselna zaposlitev psa
»Kadar želimo to disciplino uporabljati v namen reševanja, je treba ustrezno usposobiti vodnika ter izšolati psa, da sta kot reševalni par pripravljena na različne izzive, ki se pojavijo pri iskanju pogrešanih oseb. Tudi ko je pes že izšolan, morajo biti treningi iskanja redni in smiselno pripravljeni, zato moramo temu nameniti tudi dovolj svojega prostega časa,« pojasnijo v MT Cerkno. Dodajo še, da se v zadnjih nekaj letih mantrailing pri nas uporablja tudi kot miselna zaposlitev pasjega nosu, za lastnike, ki s svojim psom želijo dati nekaj več.
Zgodovina mantrailinga v Sloveniji sega v leto 2014
»Disciplino mantrailing je iz Amerike v Slovenijo pripeljala Idrijčanka Maja Golob. Leta 2014 je bil v Idriji prvi mantrailing seminar skupaj z ameriško INBTI organizacijo. Z Majo Golob sta začela sodelovati tudi predsednik društva mantrailing Cerkno Davorin Eržen in Urška Eržen,« povedo v društvu.
Po nekaj letih spoznavanja in usposabljanja v disciplini mantrailing ter zanimanju za tovrstno disciplino se je izkazala potreba po ustanovitvi edinega društva v Sloveniji, ki se ukvarja z disciplino mantrailing in jo uporablja v reševanju. Tako je športno kinološko društvo MT Cerkno uradno zaživelo v začetku leta 202.
Trenirajo vsaj enkrat tedensko
V edinem slovenskem mantrailing društvu imajo trenutno 6 aktivnih vodnikov, ki šolajo ali pa že imajo izšolane pse za iskanje pogrešanih in kar nekaj vodnikov, ki sicer svojih psov ne trenirajo za reševanje ampak pomagajo pri izvajanju treningov iskanja.
»Treningi iskanja potekajo po zelenem in urbanem terenu, vsaj enkrat tedensko, če je le mogoče tudi večkrat. Treningi morajo biti dobro načrtovani, da pes napreduje in je motiviran za iskanje. Prav tako mora biti pri izvedbi treninga vključenih več oseb,« pojasnijo v društvu.
Iskalno akcijo vedno sproži in vodi policija
Ko se na podlagi zbranih podatkov policija odloči, da aktivirajo mantrailing pse, takrat vodniki na svoj telefon dobijo poziv z osnovnimi podatki o iskalni akciji (kje in kdaj je iskalna akcija). Vodniki se ustrezno opremijo, vzamejo psa in vso potrebno opremo, ki jo potrebujemo za delo psa. Ko pridejo na lokacijo iskalne akcije se najprej javijo v bazi, kjer dobijo vsa nadaljnja navodila.
»Da pes lahko začne z delom, moramo najprej odvzeti vonj pogrešane osebe. Ta vonj lahko pridobimo z oblačil in drugih predmetov, ki jih je pogrešana oseba uporabljala. Da bo delo psa čim bolj učinkovito, mora biti vonj čim bolj čist oziroma ne sme biti kontaminiran z vonjem ostalih oseb, zato da lahko psu damo povohati samo vonj iskane osebe. Ko pes zazna vonj pogrešane osebe, mu sledi in nas usmeri proti pogrešani osebi,« predstavijo potek iskalne akcije v cerkljanskem društvu. Vsak vodnik psa mora biti tudi usposobljen za orientacijo v naravi in nudenje prve medicinske pomoči. Za konec so nam povedali še, da so se v letu 2024 v društvu udeležili več kot osmih iskalnih akcij.