Zanimivo

Moč čustev v pasjem svetu – je neverjetna

Shutterstock.com
Živali so telepatska bitja in z zelo malo truda lahko s svojim hišnim ljubljencem navežemo pristen stik, žal pa ga lahko tudi izgubimo.

Richarda Pitcairn, ameriški veterinar in avtor več razprodanih knjig o holistični veterinarski medicini je že pred mnogimi leti na veterinarsko medicino začel gledati z drugega zornega kota. Raziskoval je različne dejavnike, ki lahko vplivajo na zdravje živali. To ga je privedlo do tega, da večjo pozornost posveča čustvenim vzrokom za pasje bolezni. Pri hišnih živalih se zdravstvene težave lahko pojavijo kmalu po tem, ko v gospodinjstvu pride do stresnih razmer. Največkrat gre za:

  • izgubo pozornosti, lahko tudi za spremembo v odnosih ali za ozemeljsko spremembo in
  • ponavljajoče se občutke napetosti, tesnobe, depresivnosti, ki lahko resno prizadenejo zdravje živali.

Na izid zdravljenja bolezni ali zgolj posamezne težave odločilno vplivajo skrbnikov odnos in njegova pričakovanja glede izida zdravljenja. Bolezen hišne živali je velikokrat odraz bolezni skrbnika, s katerim je žival močno povezana. Ti povezani vzroki in posledice so značilni predvsem za živali s čustvenimi in vedenjskimi težavami, vendar ti vzorci vplivajo tudi na kronične fizične bolezni.

Dr. Pitcairn meni, da lahko z namenjanjem posebne pozornosti čustvenim razmeram v domačem okolju spodbudimo pozitivno vzdušje, ki hišni živali pomaga povrniti zdravje ter dobro počutje. Vsa čustvena stanja skrbnikov oz. družinskih članov ter njihovi medsebojni odnosi zelo močno vplivajo na hišne živali, čeprav se tega ne zavedamo oz. si večkrat pred tem zatiskamo oči. Kadar je skrbnik vznemirjen ali razburjen, naj se s svojo domačo živaljo sploh ne ukvarja, svetuje Pitcairn.

Če čustvene težave svoje živali pravočasno prepoznamo, smo že na pol poti do tega, da jih lahko tudi uspešno odpravimo.

Mojca Sajovic (izsek članka, ki je bil objavljen v reviji Moj pes)

error: Kopiranje teksta ni mogoče.