Leta 2023 je 30-letnica opazila, da njen cockapoo Mochi neprestano vohlja in pritiska na njeno desno dojko.
Ko je enako vedenje pokazal tudi sestrin pes, je postala zaskrbljena. Nekaj dni kasneje je zatipala bulico in se spomnila, da psi lahko zaznajo rakave spremembe, zato je nemudoma obiskala zdravnika.
Zgodnje odkrivanje rešuje življenja
Rak dojk je eden najpogostejših rakov pri ženskah – v roku svojega življenja ga dobi približno vsaka osma. Če ga odkrijejo zgodaj, je možnost preživetja 89-odstotna, a le 31-odstotna, če se rak razširi.
Bortnerjeva je po šokantni diagnozi hitro napredujočega tumorja prestala agresivno zdravljenje. Prepričana je, da ji je Mochi rešil življenje. Meni, da podcenjujemo, kako pametni so psi in pravi, naj bomo bolj pozorni na njihova dejanja, saj nam le ta lahko pokažejo, kaj zaznavajo.
Raziskave potrjujejo, da psi lahko zaznajo rakave celice. Študija iz leta 2019 je pokazala, da so posebej izurjeni psi prepoznali vzorce v krvi bolnikov z rakom z 97-odstotno natančnostjo. Druge raziskave pa so pokazale, da psi lahko zasledijo prisotnost različnih rakov, včasih celo pred tradicionalnimi medicinskimi testi.
Mochi je bil tudi njena čustvena opora v času zdravljenja
Poleg odkritja raka ji je bil Mochi v veliko tolažbo med zdravljenjem, saj je bil ves čas ob njej, ko je jokala, in je postal njen terapevtski prijatelj.
Spomladi 2024 je dočakala najboljšo novico: bila je ozdravljena. Zato sta imela z Mochijem, ki je bil ob njej od začetka, velik razlog za praznovanje. Od takrat se trudi, da za njeno zgodbo izve čim več ljudi in tako osvešča o neverjetnih sposobnostih psov ter pomenu zgodnjega odkrivanja raka.