Zanimivo

Posredovanje s pomočjo psa v Sloveniji: Tudi pri nas se najdejo taki, ki služijo na račun psov!

Foto: Zavod PET
Posredovanje s pomočjo psa je dejavnost, ki v programe zdravstvenih, rehabilitacijskih, vzgojno-izobraževalnih in socialnovarstvenih ustanov kot del terapevtskega procesa ali za izboljšanje kakovosti življenja posameznika namensko vključuje terapevtskega psa.

Terapevtskega psa vodi za to posebej usposobljen vodnik, ki je hkrati tudi njegov skrbnik oziroma lastnik. Skupaj predstavljata terapevtski par.

Za vključevanje v programe ustanov ni primeren vsak pes

»Terapevtski pes je dobro socializiran, vzgojen in v namene izvajanja PPP testiran in izšolan pes, z visokim tolerančnim pragom do ljudi, drugih živali in nenavadnih situacij, zvokov in predmetov. Biti mora zdrav, negovan, veterinarsko pregledan ter brez zabeleženega ugriza v Centralnem registru psov. Vodnik izkazuje sočuten odnos do živali in ljudi, sposobnost dela s posamezniki in skupinami, ima dobre komunikacijske spretnosti, izkazuje poznavanje dejavnosti in različnih okolij, v katera vključuje psa ter odlično poznavanje psa, njegovih individualnih potreb in interesov ter principov skrbi za dobrobit in dobro počutje psa. Eden od pogojev je tudi, da vodnik nima zabeležbe v kazenski evidenci. Usposabljanje terapevtskega para traja približno eno leto. Terapevtski pari nosijo oznake, iz katerih je razvidno, kdo so in s kakšnim namenom prihajajo v ustanovo,« pojasnjujejo v Zavodu PET.

Tesno sodelovanje s strokovnimi sodelavci ustanov

Te organizacije v ustanovah sodelujejo s strokovnimi sodelavci, ki so posebej usposobljeni za izvajanje PPP. Ti lahko v delo vključujejo drug terapevtski par ali pa dejavnost izvajajo s svojim terapevtskim psom. V rehabilitacijskih in socialnih ustanovah sodelujejo z delovnimi terapevti in fizioterapevti. S pomočjo terapevtskih psov pri uporabnikih spodbujajo boljšo komunikacijo, vzpostavljanje socialnih stikov in razvijanje oziroma ohranjanje fizične in umske kondicije.

»V šolah in vrtcih terapevtske pse vključujejo učitelji, socialni, specialni in rehabilitacijski pedagogi ter inkluzivni pedagogi, psihologi in drugi strokovni sodelavci v vzgojno-izobraževalnem procesu. S pomočjo terapevtskih psov otroke in mladostnike v sproščenem učnem okolju motivirajo k razmišljanju, iskanju novih informacij ter so v pomoč pri premagovanju ovir in primanjkljajev na posameznih področjih učenja, predvsem pa spodbujajo razvoj spoštljivega in odgovornega odnosa do živali, kar se nemalokrat pokaže tudi v spoštljivem odnosu do ljudi. V bolnišnicah otroke predvsem razveseljujejo, so jim tolažniki ter jim pomagajo vsaj za nekaj časa pregnati misli na bolezen in bivanje v institucionalnem okolju, daleč od doma,« povedo v Zavodu PET.

V Sloveniji imajo organizacije že dolgoletne izkušnje, toda …

Organizacije, ki so dolgoletno aktivne na tem področju v Sloveniji (Zavod PET, Tačke pomagačke in Ambasadorji nasmeha) posebno pozornost posvečajo skrbi za zdravje, dobrobit in dobro počutje psov, ki jih vključujejo v programe. Delovanje organizacij temelji na strokovnih izhodiščih in dolgoletnih izkušnjah njihovih aktivnih članov. Z namenom zagotavljanja kakovostnega, strokovnega in učinkovitega delovanja na področju PPP organizacije sodelujejo tudi s sorodnimi evropskimi in svetovnimi organizacijami in zvezami organizacij.

V teh organizacijah se zavedajo, da so psi čuteča bitja in družinski člani, od katerih ne zahtevajo nečesa, česar ne zmorejo, ampak uporabijo, kar psi ponujajo. Velik poudarek je na izbiri značajsko primernega psa, uporabi etičnih metod in tehnik pri šolanju ter delu s psom, ki psu omogočajo svobodno izbiro glede sodelovanja in mu nudijo možnost izražanja normalnega vedenja. V sodelovanju z veterinarji skrbijo, da so psi brezhibnega zdravja. S tem poskrbijo za dobrobit psov vseh drugih sodelujočih v programih. V ta namen organizacije stalno izobražujejo kinološki kader, vodnike in strokovne sodelavce ter osveščajo javnost o odnosu do psov. Sodelujejo v mednarodnih organizacijah in sledijo strokovnim smernicam na področju odnosov človek – žival.

Pripravile so tudi slovenski standard za delo in posredovanje s pomočjo psov.

Te tri organizacije ter Slovensko združenje inštruktorjev – SLO CANIS izvajajo to strokovno in predvsem prostovoljno, najdejo pa se tudi posamezniki, ki nimajo ne znanja, ne kompetenc za to in povrhu še služijo na račun teh psov oz. živali.

Žal pa – kot povedo v Zavodu PET – obstajajo v Sloveniji tudi posamezniki, ki izvajajo PPP brez da bi bile živali testirane, veterinarsko pregledane, izšolane ter primerno obravnavane. »Večkrat so čisto iztrošene, pregorijo, ker se jih dobesedno izrablja za dobiček in lastno popularnost. Tem posameznikom ni pomembno počutje psa oz. živali, temveč zgolj dobiček na račun njih. Mi vse to opravljamo na popolnoma prostovoljski bazi, strokovno in predvsem z mislijo na dobrobit psa,« povedo. To pa se lahko po njihovih besedah dogaja zato, ker to področje pri nas žal še ni zakonsko urejeno.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.