Zanimivo

S strokovnega seminarja: Od osemenitve do oploditve

V okviru izobraževanja vzrediteljev, obstoječih in novih, in tudi za veterinarje, ki bi želeli vedeti več o reprodukciji, je Pasja univerza pripravila spletni seminar Od osemenitve do oploditve.  

Izr. prof. dr. Primož Klinc, dr. vet. med., je številnim slušateljem predstavil ključne mejnike pojatvenega ciklusa pri psicah in spregovoril tudi o odvzemu in konzerviranju semena.

Predavanje je bilo namenjeno asistirani reprodukciji pri psih. »Asistirana reprodukcija ni vzreja,« je poudaril predavatelj in pojasnil, da je asistirana reprodukcija pomoč pri vzreji, razmnoževanju.

Pojatveni ciklus

Spolna zrelost nastopi med 6. in 9. mesecem, pri manjših pasmah prej kot pri večjih. »Pojatveni ciklus se deli na estrus in proestrus, to je gonitev. Drugo obdobje je metestrus, to sta prva dva meseca po gonitvi, ko je psica breja ali navidezno breja. Do naslednjega ciklusa traja različno dolgo, pri psici se glede spolne aktivnosti praktično nič ne dogaja. Dolžina ciklusa od ene do druge gonitve traja povprečno sedem mesecev, a je zelo različen. Dolžina celotnega ciklusa ni odvisna od brejosti,« je uvodoma povedal predavatelj.

S samim merjenjem progesterona po njegovih besedah ne moremo ugotoviti, ali je žival breja ali ne, ker je ta nivo pri brejih in nebrejih psicah skoraj enak. Pri brejih psicah pa pred kotitvijo hitreje pade kot  pri nebrejih. »To je pomembno pri sterilizaciji, ki naj se opravi v dobi čiste spolne neaktivnosti. V nasprotnem primeru se lahko pojavi navidezna brejost, povečane mlečne žleze, izločanje mleka ipd.,« je opomnil.

Določanje optimalnega oploditvenega časa

Večina skrbnikov meni, da živali ovulirajo 12. dan po začetku proestrusa, zaradi tega parijo 12. in 14. dan po začetku krvavitve.  Takšen način paritve je pogosto vzrok navidezne neplodnosti psic. Dolžina proestrusa in čas ovulacije se namreč pri posameznih psicah močno razlikujeta. »Zaradi tega je pomembno, da se zelo natančno določi čas ovulacije in optimalni čas paritve. Natančna določitev časa ovulacije je mogoča z dovolj pogostimi pregledi, praviloma na dva dni,« je pojasnil dr. Klinc.

Odvzem in konzerviranje semena

Ohlajeno seme lahko dovolj hitro pošiljamo po vsej Evropi in tudi po svetu, lahko pa ga tudi dolgoročno konzervirano, zamrznemo in po potrebi uporabimo. »Eno najcenejših zavarovanj je konzerviranje semena visoko kakovostnega plemenjaka,« je poudaril predavatelj. »Najbolj znan je ročni odvzem z digitalno manipulacijo, alternativni metodi pa sta elektroejakulacija (redko uporabljena zaradi slabe uspešnosti) in prepiranje nadmodkov (odvzem semen po kastraciji  ali smrti plemenjaka). Ohlajeno in zamrznjeno seme se lahko konzervira, v obeh primerih odvzemu najprej sledi pregled semena. Uporaba konzerviranega semena je časovno neomejena.«

Umetna osemenitev

Najbolj klasična je nožnična, nekaj manj pa maternična osemenitev. Razlikujemo endoskopsko in kirurško umetno osemenitev. Potem ko je predavatelj nazorno pojasnil obe je opozoril tudi na možne zaplete, kot sta, denimo, povečan izcedek in povratni tok semena. Prednosti endoskopskega pred kirurško metodo so, da je prva manj invazivna in tudi bolj učinkovita od kirurške.

Kot je dejal dr. Klinc, lahko seme pridobimo in zmrznemo tudi po kastraciji ali celo dva dni po poginu živali.

 

 

 

 

 

 

error: Kopiranje teksta ni mogoče.