Gre za prvi standard v EU, ki obravnava živali in je izdan v okviru nacionalnega standardizacijskega organa ter zajema vse vidike dejavnosti. Hkrati je, kot poudarjajo pobudnice, tudi odskočna deska za pripravo zakonodaje s področja posredovanja s pomočjo psov, z namenom dati terapevtskim psom (posledično tudi vodnikom) enako veljavo kot drugim delovnim psom.
Terapevtski psi v Sloveniji opravijo prek 10.000 ur prostovoljnega dela
Vključevanje terapevtskih psov v programe zdravstvenih, rehabilitacijskih, izobraževalnih in socialnovarstvenih ustanov v Sloveniji poteka že od leta 2004, in sicer na strokovnih izhodiščih in dolgoletnih izkušnjah aktivnih članov organizacij, ki delujejo na tem področju. V njih trenutno deluje 152 terapevtskih parov (posebej za to testiranih in usposobljenih vodnikov in psov), na leto obiščejo okoli 200 ustanov, v katerih skupaj opravijo več kot 10.000 ur prostovoljnega dela. Terapevtski psi so izjemni so-terapevti pri izboljšanju splošnega počutja, zdravljenju in rehabilitaciji uporabnikov, tolažniki malih bolnikov, v vrtcih in šolah pa odlični pomožni učitelji in motivatorji.
Standard je prvi, a pomemben korak
Pobudo za standard so podale štiri organizacije: PET – Pasja enota terapevtov, Zavod za posredovanje s pomočjo psov; Slovensko društvo za terapijo s pomočjo psov Tačke pomagačke; Slovensko združenje inštruktorjev, Center za šolanje psov vodičev in psov pomočnikov SLO-CANIS ter Zveza paraplegikov Slovenije (predloge pa je v procesu nastajanja prispevalo tudi Slovensko društvo za terapije s pomočjo živali – Ambasadorji nasmeha) in 1. aprila letos je bil izdan Izvirni slovenski standard SIST 1192 Terapevtski psi.
Ta standard določa osnovno izrazoslovje, ki se uporablja pri posredovanju s pomočjo psa, pravila in smernice za preverjanje primernosti ter usposabljanje vodnikov, psov in strokovnih sodelavcev, za strokovno, varno in učinkovito izvajanje programov v ustanovah ter pravila in smernice za zagotavljanje dobrobiti vseh udeležencev in sodelujočih pri posredovanju s pomočjo psa. Predstavlja tudi shemo za certificiranje storitve posredovanja s pomočjo psa ter zajema splošne in specifične smernice za izvajanje programov.
Monika Rijavec, takratna direktorica PET – Pasja enota terapevtov, Zavod za posredovanje s pomočjo psov, je ob tem povedala: »Dolga leta smo organizacije, ki se ukvarjamo s posredovanjem s pomočjo psov, opozarjale odgovorna ministrstva in ustanove o nujni ureditvi in poenotenju standardov izvajanja ter vlagale pobude za ureditev tega področja. Izvirni standard terapevtski psi pomeni prvi, a velik in pomemben korak v smeri zakonske ureditve tega področja, saj določa vse potrebne smernice za strokovno, varno in učinkovito izvajanje dejavnosti ter vseh programov tako za izvajalce kot udeležence.
Zagotovo bo v veliko pomoč tudi vsem tistim, ki šele stopajo na pot opravljanja tega resnično lepega poslanstva. Iskreno upam, da bo postavitev tega standarda hkrati tudi spodbuda vsem odgovornim, da se v Sloveniji v bližnji prihodnosti prične z oblikovanjem krovnega zakona na področju izvajanja posredovanja s pomočjo psov oziroma živali.«