Psi naj bi doživljali tretji val udomačevanja, ki ga spodbujajo želje ljudi po prijaznih, umirjenih ljubljenčkih, primernih za sodoben življenjski slog.
Znanstveniki so ugotovili, da je ta premik povečal raven hormona oksitocina, ki krepi medsebojne vezi, kar je še posebej opazno pri psih pomočnikih. Raziskava iz leta 2017 je pokazala, da oksitocin spodbuja pse, da poiščejo stik s svojimi lastniki. Raziskovalci so spremljali 60 zlatih prinašalcev in preučevali njihov odziv na omenjeni hormon. Rezultati so pokazali, da so psi z določenim genskim zapisom močneje reagirali na oksitocin in bili bolj pripravljeni poiskati pomoč pri lastniku.
Tretji val udomačevanja
Znanstvenika Brian Hare in Vanessa Woods tako menita, da psi doživljajo tretji val udomačevanja. Medtem ko so bili psi nekoč delovne živali, so danes postali predvsem družabniki. Dobro trenirani psi pa še posebej izstopajo, saj so prilagojeni sodobnemu svetu in sposobni pomagati svojim lastnikom na edinstven način.
Prva faza udomačevanja psov se je začela pred 40.000 do 14.000 leti, ko so se volkovi približali človeškim naselbinam. Druga faza, ki je sledila industrijski revoluciji, je prinesla nove pasme. Danes vstopamo v tretjo fazo, osredotočeno na prilagajanje pasje osebnosti sodobnemu svetu.
Sodobne potrebe po psih, ki so mirni, družabni in primerni za življenje v mestih, so ustvarile pritisk, ki oblikuje njihove vedenjske lastnosti. To pomeni, da so današnji psi evolucijsko in genetsko vedno bolj prilagojeni ljudem ter našim življenjskim potrebam, kar še posebej velja za pse, ki so vzrejeni in usposobljeni kot pomočniki.
Preberite tudi: 10 najstarejših pasem psov, ki jih vsi poznamo