Obisk veterinarja je najpogosteje stresen. In v takšni situaciji človek pozabi ali pa mu je neprijetno vprašati veliko stvari, katere bi moral vedeti.
Veterinarka dr. Leni Kaplan pravi, da bi morali skrbniki veterinarje vprašati prav vse, kar jih zanima. Pripravila je seznam 5 vprašanj, ki bi jih moral vsak pasji ali mačji skrbnik vprašati pri svojem veterinarju.
Kako naj hranim svojega psa/mačko?
Tukaj absolutno ne gre za to, da bi veterinar moral svetovati določeno blagovno znamko. Gre za to, da bo veterinal znal dobro presoditi, kakšna vrsta hrane bo najbolj ugajala pasmi, velikosti, teži in zdravstvenim potrebam vašega ljubljenčka.
Kakšna je teža psa/mačka?
Včasih je ljubljenčka doma skoraj nemogoče stehtati, poleg tega pa skrbniki velikokrat ne vidijo dovolj kmalu, da njihov pes ali mačka preveč pridobiva na teži. Ko pa se to opazi, je reševanje nastale težave mnogo težje. Zato je dobro za mnenje vprašati veterinarja, ki bo na situacijo pogledal objektivno.
Koliko aktivnosti potrebuje?
Vsi ljubljenčki potrebujejo dnevno aktivnost, toda količina je odvisna od teže, pasme, zdravstvenega stanja. Žal pa mnogi skrbniki aktivnost prilagajajo svojim potrebam, kar pomeni, da so nekateri psi premalo aktivni, drugi pa preveč izčrpani. Zato je dobro veterinarja povprašati o tem in se nasvetov držati, četudi to pomeni kakšno prilagoditev v dnevni rutini.
Lahko preverite zdravje zob in dlesni?
Zdravje zob in dlesni je pomembno, žal pa veliko skrbnikov to zapostavlja, dokler ne pride do zdravstvenih težav. Prosite veterinarja, da preveri, ali ustrezno skrbite za ustno higieno ljubljenčka.
Mi lahko prosim razložite račun?
Najverjetneje najbolj neprijetno vprašanje, kajne? Račun je večji, kot ste pričakovali in ni vam jasno, pa vam je to neprijetno vprašati. Zato je pomembno, da veterinarja že vnaprej povprašate o stroških oz. ga prosite, naj vas tekom zdravljenja vnaprej obvešča o stroških ter alternativah, da se bosta skupaj dogovarjala. Če vam na koncu še vedno ne bo jasno, pa ga prosite, da vam račun razloži.