Aktualno Zdravje & nega

Kako se znebiti mravelj, muh in drugih insektov na psom in mačkam varen način?

foto: adobestock
Za odganjanje mravelj, muh in drugih insektov lahko uporabite insekticide, kar pa, če imamo doma psa ali mačko, ni najbolj varno.

Kaj izbrati in na kaj bodite pri odganjanju insektov še posebej pozorni, smo povprašali Emo Šilc, dr. vet. med. iz Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani.

Če se boste odločili za uporabo insekticidov namesto domačih naravnih sredstev, potem naj velja posebna previdnost. »Pri izbiri insekticida, ki je varen za uporabo v gospodinjstvu s hišnimi ljubljenčki, je pomembno izbrati za to namenjene, registrirane produkte, ki so v primernem odmerku glede na vrsto živali in telesno težo. Pred uporabo moramo prebrati navodila za uporabo in opozorila, kjer proizvajalci opredelijo namen, način uporabe, posebna opozorila in določijo potencialne nevarnosti in stranske učinke ob uporabi,« pojasni Ema Šilc, dr. vet. med.

Je Biokill varen za uporabo v bližini hišnih ljubljenčkov?

Večina se najprej spomni na Biokill, ko se želi znebiti insektov (priporočajo ga tudi nekateri veterinarji, kot poročajo naši bralci), a naj pri njegovi uporabi velja previdnost.

Biokill vsebuje permetrin, ki deluje biocidno/insekticidno in repelentno. Permetrin kot nevrotoksin učinkuje na membrano živčnih celic in zmoti odpiranje natrijevih kanalčkov ter tako upočasni aktivacijske in neaktivacijske lastnosti. Rezultat je prekomerna vzdražljivost in smrt insekta.

V navodilih za uporabo je napisano, da otroci in domače živali ne smejo priti v stik s površino, tretirano z Biokillom. Ni primeren za uporabo na človeku ali domačih živalih. Uporablja se lahko le zunaj ali v dobro prezračevanem prostoru.

Zastrupitev s permetrinom pogosta pri mačkah

»Pri psih so stranski učinki permetrina redki, predvsem povezani s prevelikim odmerkom. Opazimo lahko učinke na mestu nanosa – srbenje, izpad dlake, rdečina, edem in erozije. Lahko pride do prehodnih vedenjskih motenj, motenj v delovanju gastrointestinalnega trakta. Pri visokih odmerkih pa se lahko pojavijo nevrološke težave, kot so zanašanje, trzanje in letargija,« pove sogovornica.

Medtem ko so mačke zaradi posebnega metabolizma in pomanjkanja nekaterih encimov močno občutljive na permetrin. »Običajno do zastrupitve pride, ko se pripravke s permetrinom uporabi pri psih, ki so z mačkami v istem gospodinjstvu, ali se pomotoma pripravki za pse uporabijo na mačkah. Klinični znaki so zelo očitni, večinoma se pojavijo trzanje, tresavica, preobčutljivost na zvok in dotik, lahko pa se stopnjuje do napadov in/ali slepote.«

V primeru opisanih kliničnih znakov pri mački pa svetuje, da nemudoma dekontaminirate mesto nanosa (z razredčenim detergentom, ki se veže na maščobno snov) ter obvestite veterinarja.

Pozor! Preden mački aplicirate ampulo proti parazitom, dvakrat preverite!

Nad mravlje s pripravki iz kuhinje – je to varno?

Mravlje privlači vse, kar je sladko, zato je pomembno, da raztresena sladka živila vedno sproti počistite. Prav tako sproti čistite posode s hrano za psa ali mačko in morebitne ostanke.

Če pa jih vseeno opazite v vašem stanovanju, potem uporabite kaj od naslednjega:

  • Soda bikarbona – zmešajte enak del soda bikarbone in sladkorja v prahu in ga potresite na mesta, kjer so mravlje. Sladkor odnesejo v svoje gnezdo, z njim pa tudi sodo bikarbono, ki jih nato izsuši.
  • Kreda – mravlje ne bodo prestopile črte, ki jo boste zarisali s kredo, saj zmoti njihovo naravno feromonsko sled.
  • Kis popršite na mesto, kjer mravlje vstopajo v stanovanje, kar bo zmede njihovo sled in porušilo komunikacijo z ostalo kolonijo.
  • Detergent za posodo – zmešajte enak delež tople vode in detergenta za posodo in z njim popršite mravlje. Mešanica na mravljah ustvari film in jih tako ubije.

Zanimalo nas je še, ali so tudi domači pripravki nevarni za pse in mačke. Ema Šilc, dr. vet. med pravi, da soda bikarbona, kis in kreda v manjših količinah ne predstavljajo nevarnosti za živali. »Težava je seveda pri zaužitju večje količine teh snovi. Detergenti za posodo lahko povzročajo prehodne, blage gastrointestinalne težave. Pri vseh omenjenih pa poročajo o tveganju za razvoj aspiracijske pljučnice v primeru inhalacije snovi v pljuča, kar se lahko zgodi med dušenjem ob zaužitju teh snovi.«

Zato naj velja, da tudi, če uporabljate naravne pripravke (iz kuhinje), preprečite dostop psu in mački do njih – uporabite jih predvsem na pragovih in kotih in poskrbite, da mačka, ki si nato umije tačke, po njih ne hodi.

Poskrbite, da muhe sploh ne pridejo v vaš dom

Muhe privabljajo ostanki hrane, pasja in mačja hrana pa tudi svetloba v večernih urah, da bi se izognili uporabi insekticidov poskrbite, da ne pridejo v vaše stanovanje. Pospravite vse ostanke hrane, sproti pomivajte posodo, sproti pobrišite vse, kar polijete po pultu ali tleh, koš za odpadke vedno pokrivajte, kompost in zabojniki za odpadke naj bodo čim dlje od hiše, redno čistite odtok korita ter vse posode hišnih ljubljenčkov, hrano hranite v hladilniku, zaprtih omarah in posodah, zvečer, ko imate odprte luči, pa okna in vrata zaprite.

Zelo dobra rešitev so mreže proti insektom na oknih, ki jih lahko ojačate še s posebno mrežo, ki zadrži tudi radovedne mačke.

Več o naravnih sredstvih proti škodljivcem pa tule.

error: Kopiranje teksta ni mogoče.