Dr. Edvard Bach, angleški zdravnik, bakteriolog in patolog, je v začetku prejšnjega stoletja ustvaril enkraten sistem cvetnih izvlečkov iz 38-ih rastlin. Vsaki je po temeljitem študiju prisodil temeljno čustvo, na katero izvleček vpliva.
Vsi cvetni izvlečki so uporabni za terapijo ljudi in vseh vrst živali, tudi rib in ptic, izpostavili pa bomo le nekaj najbolj uporabnih.
V osnovi velja, da se z Bachovimi cvetnimi izvlečki blaži vedenjske težave in zdravi psihična stanja, izkušnje pa kažejo tesno povezavo med naštetim in različnimi boleznimi. V nadaljevanju bomo našteli nekaj primerov uporabe.
Repika (Agrimony)
Živali, ki trpijo zaradi razdražene kože in imajo prebavne motnje, zraven pa skrbnik opaža stalno napetost in tesnobnost, bomo uspešno pomagali s pripravkom iz repika (Agrimony). Zanimivo je, da so nekatera stanja značilna za določene pasme. Zlati prinašalci in boston terierji po svojih značajskih lastnostih sodijo v skupino, za katere je repik temeljno (konstitucijsko) zdravilo. Isto velja za irske volčje hrte, ki na videz zadovoljno mahajo z repom, da bi ustregli skrbniku, v resnici pa so tesnobni in ne pokažejo, da so resno bolni. Strah pred neznanim, zaradi katerega trpijo mnogi psi, povzroča prebavne motnje, težave z mehurjem, kardiovaskularne bolezni.
Trepetlika (Aspen)
Nekateri psi se bojijo zapustiti dom, kjer se počutijo varne. V tem primeru bo pomagala trepetlika (Aspen), ki vzpostavlja mirnost in normalno dihanje ter sprošča napetost mišic.
Bukev (Beech)
Zaradi motečih dejavnikov v okolju nekateri psi razvijejo alergije, zaradi mišične napetosti, ki je posledica nestrpnosti in netolerantnosti do drugih pa nastane tudi artritis. Spremembe skrbnik zazna, kadar postane žival agresivna v bližini druge živali ali nastanejo določene vremenske razmere, na katere je pes občutljiv. V tem primeru uporabimo bukev (Beech), ki vzpostavlja strpnost in voljnost. Mišična napetost mine.
Tavžentroža (Centaury)
Nekatere živali so bolj dovzetne za parazite in infekcije kot druge, kljub enaki prehrani, zaščiti in istemu okolju. Pri njih se hitro opazi, da so preveč podrejene in popustljive, se plazijo, obrnejo na hrbet in izpostavijo trebuh. Vse to nakazuje na pomanjkanje samozavesti in šibko voljo, kar uspešno odpravlja tavžentroža (Centaury).
Češnjelika sliva (Cherry Plum)
Kadar se pri psu pojavijo nenadzorovano uriniranje, fobije, epilepsija, nekontrolirano besno vedenje ali popolna panika zaradi strahu, ki lahko prerastejo v uničevalno in samouničevalno vedenje tako, da se v paniki pes lahko sam poškoduje, pomislimo na izvleček iz češnjelike slive (Cherry Plum). Ta je tudi konstitucijsko zdravilo za koker španjele, ki imajo opisane težave. Nekateri psi zapadejo v paniko že, če je na vrsti striženje krempljev ali obisk veterinarja, drugi celo v razstavnem ringu. Omenjeni izvleček pomirja žival in vzpostavlja nadzor nad sabo.
Divji kostanj (Chestnut Bud)
Ponavljajoče se glivične okužbe in bolezni, ki kljubujejo vsem zdravilom, so za skrbnika, še bolj pa za pse izredno neprijetne in naporne. Ponavljanje je rdeča nit pri naslednjem pripravku iz divjega kostanja (Chesnut Bud), ki vpliva tudi na ponavljajoče se vedenje, na stare napake, ki jih pes kljub slabim izkušnjam vedno ponavlja. V to skupino spadajo tudi živali, ki so nagnjene k nesrečam in tiste, ki imajo slabe navade, ki se jih ne da odpraviti. Divji kostanj vzpostavlja zmožnost učenja in uporabe izkušenj, zato ponavljajoče se pojave lahko izkoreninimo.
Srobot (Clematis)
Po operativnih posegih se nekatere živali težko predramijo, prav tako se težko vzpostavi pozornost po epileptičnem napadu. Težave z zbranostjo imajo tudi stare in senilne živali. Včasih pa te težave nastopijo že pri mladih živalih in so najbolj moteče v času šolanja. Pes je raztresen, ne sledi vodniku, deluje odsotno in se ne zanima za trenutno dogajanje. Izvleček iz srobota (Clematis), ki vzpostavlja pozornost in osredotočenost, bo rešil zapleten položaj, saj je z drugimi bolj agresivnimi medikamenti na take živali nemogoče vplivati.
Lesnika (Crab Apple)
Težave s kožo, abscesi, akne, ekcemi, dermatitis, prhljaj so skupni imenovalec mnogih težav pri psih, za katere ne najdemo pravega vzroka. Če je žival občutljiva včasih ima težave s sobno čistočo, trpi tudi zaradi drisk, inkontinence in/ali bolezni ledvic, pomislimo na izvleček lesnike (Crab Apple). Deluje kot razstrupljevalec telesa, kar znatno pripomore v primerih alergije neznanega izvora ali pri izpadanju dlake, pa tudi preventivno pred operativnimi posegi, kjer obstoja nevarnost infekcije. Med indikacijami za uporabo lesnike je tudi obsesivno lizanje dlake in koprofagija. Lesnika vzpostavlja navade sobne čistoče, dostojanstvo. Spisek uporabe lesnike je izjemno dolg, prav tako jo povezujejo z nekaterimi pasmami kot npr. afganistanskim hrtom, bradatim kolijem, kodrom, Lhasa Apso, Shi Tzu kot konstitucijsko zdravilo pri težavah z dlako. Kadar se pes neprestano praska in liže, lesniko uporabimo skupaj z belim divjim kostanjem (White Chestnut).
Encijan (Gentian)
Pogosto uporabljen izvleček je tudi encijan (Gentian) za živali, ki so obupane in se predajo ter prenehajo jesti po izgubi skrbnika ali drugega člana krdela, ki so pobite zaradi korenitih sprememb doma, za živali iz zavetišč, za živali, ki jih skrbnik ne nagrajuje in ne vzpodbuja. Pomanjkanje apetita je pri psih na sploh zelo pomemben znak za neravnovesje v telesu, bodisi psihično ali fizično, zato ga je potrebno vzeti resno. Poleg zdravstvenih težav je nujno izključiti tudi vpliv na psihične dejavnike, ki so našteti zgoraj in jih morda hitro prezremo. Encijan torej vzpostavlja stanovitnost, vztrajnost, apetit.
Bachove kapljice delujejo blago in vzpodbudno tako, da se po nekajtedenski terapiji žival odziva povsem drugače. Bachovi cvetlični izvlečki nimajo stranskih učinkov in se lahko uporabljajo tudi daljši čas skupaj z uveljavljenimi veterinarskimi zdravili. So učinkovita in cenovno zelo dostopna naravna pomoč.
Mojca Sajovic
(objavljeno v reviji Moj pes)