Zdravje & nega

Kiropraktika kot dopolnilna metoda zdravljenja psov in mačk

Foto: Mihaela Bizjak, dr. vet. med.,

Kiropraktika je manualna terapija, ki s pomočjo manipulacije hrbtenice, medenice in okončin, sklepom vrača gibljivost. Z delovanjem na živčni sistem pripomore k zmanjšanju bolečine ter k boljši prekrvavitvi, s tem pa k boljšemu splošnemu počutju živali.

S terapijo se obnovi delovanje sklepa, vzpostavi naveza med hrbtenico in perifernim živčnim sistemom ter tako omogoči dobro delovanje gibalnega sistema živali.

Najbolj je učinkovita kot preventivno zdravljenje in vzdrževanje vrhunske pripravljenosti vašega ljubljenčka.

Je metoda, ki skupaj s tradicionalnim veterinarskim zdravljenjem zagotavlja dolgotrajno dobrobit živali in zagovarja modern, celosten pristop k zdravljenju živali.

Kdaj se odločiti za kiropraktično obravnavo?

Kiropraktika se ne ukvarjala le z zdravljenjem in vzdrževanjem dobre fizične pripravljenosti vašega psa, ampak tudi za diagnosticiranje težav s hrbtenico in drugimi sklepi.

Dobrodošla je pri:

·         mladičkih – kiropraktična obravnava je odlično pomagalo za prepoznavanje morebitnih težav v času razvoja in rasti psa, saj na ta način lahko zaznamo in preprečimo hujše poškodbe in razvoj mišično-skeletnih okvar ter omogočimo mladičku optimalen razvoj;

·         poškodbah in po ortopedskih kirurških posegih – kiropraktična obravnava odpravlja kompenzacijske mehanizme, ki se aktivirajo po poškodbah in s tem omogoča hitrejše okrevanje, obenem pa lajša bolečino in vrača oz. ohranja gibljivost sklepov;

·         starejših živalih, ki imajo zaradi degenerativnih sprememb zmanjšano gibljivost v sklepih in posledično trpijo bolečine;

·         športnih psi, ki zaradi rednih obravnav ostajajo v boljši kondiciji, obenem s to metodo pravočasno zaznamo različne spremembe in manšje poškodbe ter tako preprečimo nastanek hujših težav.

Kiropraktična obravnava je zelo dobrodošla, ko se pri psu zaradi bolečine pojavi nesimetrična hoja, šepanje, okorelost, pes težko vstaja in skače ipd. ali pa zaradi nevroloških težav, ki se kažejo kot inkontinenca, prebavne težave, vlečenje tac za seboj.

Kako poteka kiropraktična obravnava in koliko obravnav je potrebnih?

“Pri obravnavi najprej naredim anamnezo in povprašam za podatke in izvide, ki jih ima skrbnik ljubljenčka o njegovi bolezni in njenem poteku, o prehrani, načinu gibanja ipd. Nato ocenim držo živali ter kako se giba, sledi scaning, kar pomeni tipanje telesa z rokami, čemu sledi pregled in obravnava. Ta traja približno 30 do 45 minut. Mačke so izredno odzivne, čeprav jih je občasno treba pomiriti, saj ne dovolijo obravnave. Potrebujejo pa jih manj kot psi,” pojasni Mihaela Bizjak, dr. vet. med., specialistka kiropraktike.

Foto: Mihaela Bizjak, dr. vet. med., specialistka kiropraktike.

Za začetek predlaga 3 terapije, v kroničnih primerih pa 5 do 10. Nekateri pacienti redno, enkrat mesečno, prihajajo na vzdrževalne obravnave.

“Najbolj pogosto izvajam terapije pri psih in mačkah po poškodbah, po ortopedskih operacijah, pri starejših z degenerativnimi obolenji ter pri psih, ki imajo prirojene napake in obolenja. Mačke najpogosteje pridejo po poškodbah in zaradi poliartritisov.” še pove sogovornica.

Kaj lahko storite sami?

“Pomembno se mi zdi, da skrbniki svoji živali zagotovijo dovolj gibanja, da skrbijo za ustrezno telesno težo. Ključnega pomena je, da skrbniki svojih mladičev oz. še ne odraslih živali ne preobremenjujejo ter da ob prvih znakih šepanja ali bolečine, ukrepajo. S tem omogočijo veliko uspešnejše in lažje zdravljenje.  Še posebej to velja za športne pse, ki imajo s pomočjo preventivnih obravnav, lahko dosti daljšo in uspešnejšo aktivno dobo.” še svetuje Mihaela Bizjak, dr. vet. med., specialistka kiropraktike.

 

Poglejte si še druge dopolnilne metode zdravljenja v veterini:

Katere dopolnilne metode zdravljenja poznamo v veterini?

 

 

 

error: Kopiranje teksta ni mogoče.